Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Journalist shot dead in Derry during rioting in the city

Journalist shot dead in Derry during rioting in the city
Policja na miejscu zdarzenia. Okres wielkanocny to w Irlandii Północnej czas szczególnych napięć. (Fot. Getty Images)
A journalist has been shot dead during rioting in Londonderry that police are treating as a 'terrorist incident'. Dissident republicans are being blamed for killing 29-year-old Lyra McKee during rioting after police searches in Derry's Creggan area on Thursday night.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Uważamy, że to był akt terrorystyczny i że dokonał go stosujący przemoc odłam republikanów" - poinformował przedstawiciel policji Mark Hamilton.

29-letnia kobieta, której śmierć na skutek postrzelenia w czasie zamieszek policja potwierdziła w nocy z czwartku na piątek, to urodzona w Belfaście Lyra McKee, dziennikarka zajmująca się konfliktem północnoirlandzkim i jego konsekwencjami.

Na zdjęciu, które McKee opublikowała w czwartek wieczorem na swoim Twitterze, widać sceny przypominające starcia z policją w Londonderry. Fotografia opatrzona jest napisem: "Zupełne szaleństwo".

Do zamieszek doszło w zamieszkanej przez republikanów, dążących do zjednoczenia wyspy, dzielnicy Creggan. Według miejscowej dziennikarki Leony O'Neill zamieszki wybuchły, gdy w Creggan pojawiło się wielu policjantów w celu przeszukania jednego z domów.

Nagrania z Londonderry, opublikowane przez O'Neill w mediach społecznościowych, pokazywały policyjne radiowozy obrzucane dziesiątkami koktajli Mołotowa, cegłami, butelkami i petardami. Widać też dwa porzucone na środku ulicy, palące się samochody.

Mimo zawartego w 1998 roku porozumienia pokojowego, zwanego wielkopiątkowym, które w dużej mierze położyło kres okresowi tzw. Troubles (ang. kłopoty), paramilitarne ugrupowania przeciwne temu układowi nadal stanowią zagrożenie, o czym świadczy np. atak bombowy ze stycznia br. - zauważa Reuters.

19 stycznia przed sądem w Londonderry wybuchł wówczas samochód wypełniony materiałami wybuchowymi. Do ataku, w którym nikt nie został ranny, przyznała się Nowa IRA, zwana również zwanej Prawdziwą IRA. Jest to jeden z niewielu odłamów Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), sprzeciwiających się porozumieniu wielkopiątkowemu.

Ostatnie tragiczne zajścia z Londonderry potępiły obie największe partie polityczne w Irlandii Północnej - irlandzka republikańska Sinn Fein oraz probrytyjska Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP).

Wcześniej w czwartek w mieście przebywała delegacja amerykańskich parlamentarzystów z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na czele, w ramach podróży, podczas której chciano zamanifestować poparcie dla porozumienia pokojowego.

W Irlandii Północnej od końca lat 60. XX wieku do 1998 roku trwał konflikt między protestancką większością, chcącą pozostania pod zwierzchnictwem Londynu, a katolicką mniejszością, walczącą o zjednoczenie Irlandii. Londonderry - nazywane przez katolików Derry - to jedno z miejsc najmocniej dotkniętych konfliktem.

Wielkanoc to w tej brytyjskiej prowincji czas szczególnych napięć, bo republikanie obchodzą wówczas rocznicę powstania wielkanocnego z 1916 roku przeciwko rządom Londynu.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement