Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Johnson wzywa kraje do "odważnych kompromisów" na COP26

Johnson wzywa kraje do "odważnych kompromisów" na COP26
Brytyjski premier: "Pozostał jeden tydzień na COP26, by zapewnić to światu, a my wszyscy musimy zebrać się razem i dążyć do celu". (Fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)
Wszystkie kraje muszą być gotowe do odważnych kompromisów w nadchodzącym tygodniu, by osiągnąć porozumienie pozwalające na zatrzymanie zmian klimatu - oświadczył dzisiaj Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, która jest gospodarzem konferencji COP26.
Reklama
Reklama

"Pozostał jeden tydzień na COP26, by zapewnić to światu, a my wszyscy musimy zebrać się razem i dążyć do celu. Widzieliśmy, jak kraje wykazują się ambicją i podejmują działania dla ograniczenia wzrostu temperatury, składając nowe zobowiązania do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i metanu, zakończenia deforestacji, stopniowego wycofywania węgla i zapewnienia większego finansowania krajom najbardziej narażonym na zmiany klimatu" - wskazał Johnson.

"Nie możemy jednak lekceważyć zadania, jakie stoi przed nami, aby utrzymać przy życiu cel 1,5 st.C. Kraje muszą wrócić do stołu w tym tygodniu gotowe do odważnych kompromisów i ambitnych zobowiązań, które są potrzebne" - podkreślił.

Głównym celem COP26 jest wzmocnienie uzgodnień zawartych w Paryżu w 2015 r., gdy po raz pierwszy wszystkie kraje zawarły porozumienie o walce z globalnym ociepleniem i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ustalono wówczas, że wszystkie strony będą "kontynuować wysiłki" w celu ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5 st.C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej i utrzymania tego wzrostu "znacznie poniżej" 2,0 st.C.

Pomimo szeregu podjętych już zobowiązań podczas COP26 - m.in. dotyczących zakończenia wylesiania, wstrzymania finansowania paliw kopalnych za granicami, odejścia od użycia węgla, ograniczenia emisji metanu - aktywiści klimatyczni uważają, że potrzeba bardziej zdecydowanych działań. W minionych dniach ulicami Glasgow przeszły manifestacje, podczas których domagano się dalszych działań w walce ze zmianami klimatu. We wczorajszej demonstracji uczestniczyło ponad 100 tys. osób.

Oczekuje się, że w drugim tygodniu omówione zostaną te części porozumienia paryskiego z 2015 r., które nadal wymagają sfinalizowania, jak zasady handlu emisjami dwutlenku węgla, przejrzystość działań podejmowanych przez poszczególne kraje oraz ramy czasowe dla działań. Będą również kontynuowane rozmowy o tym, jak można pomóc biedniejszym krajom w dostosowaniu się do zmieniającego się klimatu i co to będzie oznaczać dla ludzi, ziemi, środków do życia i infrastruktury.

Kraje będą też próbowały ustalić plan, w jaki sposób zniwelować różnicę między tym, do czego zobowiązały się w ramach porozumienia paryskiego, a tym, co jest potrzebne, by uniknąć wzrostu temperatury powyżej 1,5 st.C. Konferencja ma się zakończyć w piątek 12 listopada.

Czytaj więcej:

Książę William na COP26: "Musimy zrobić wszystko, by zapobiec katastrofie"

COP26: Duże brytyjskie firmy będą musiały publikować plany zmniejszania emisji

Rząd UK: "Ponad 40 krajów podpisało deklarację odejścia od węgla"

"Facebook pogłębia dezinformację klimatyczną"

COP26: Jeśli obietnice będą spełnione, wzrost temperatury nie przekroczy 1,8 st. C

Szczyt w Glasgow: Polska "uhonorowana" tytułem Skamieliny Dnia

COP26: Dziesiątki tysięcy uczestników protestuje w wielkim marszu klimatycznym w Glasgow

Awantura o mięsne dania na szczycie klimatycznym w Glasgow

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama