Menu

Johnson: Przygotowanie do Brexitu bez umowy priorytetem

Johnson: Przygotowanie do Brexitu bez umowy priorytetem
Pierwszy "inżynier" Brexitu bez umowy - Boris Johnson. (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson wezwał wczoraj urzędników służby cywilnej, aby potraktowali przygotowania do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy za 'główny priorytet'. Zdecydowano także o odwołaniu urlopów wszystkich najbliższych współpracowników.
Reklama

W liście do urzędników szef rządu dziękował im za "olbrzymią pracę" w ramach przygotowań do opuszczenia Wspólnoty, ale jednocześnie wezwał do wzmocnienia podejmowanych działań przed 31 października, kiedy ma nastąpić Brexit.

"Od teraz do tego dnia musimy być w kontakcie z Brytyjczykami i jasno komunikować im to, co oznaczają nasze plany odzyskania kontroli, co ludzie i firmy powinny zrobić i jakie wsparcie mogą od nas otrzymać" - podkreślił premier.

W ubiegłym tygodniu ujawniono, że rząd Wielkiej Brytanii planuje wydać nawet do 130 mln funtów na największą od II wojny światowej rządową kampanię informacyjną, która ma przygotować Brytyjczyków na ewentualne zakłócenia towarzyszące wyjściu kraju z UE bez porozumienia.

Johnson zaznaczył jednocześnie, że choć "zdecydowanie wolałby wyjść (z UE) z porozumieniem", to "zdaje sobie sprawę z tego, iż to się może nie wydarzyć".

Johnson wielokrotnie zapewniał, że data Brexitu nie zostanie już przesunięta. (Fot. Getty Images)

Wcześniej media informowały także o tym, że odwołano planowane na sierpień urlopy doradców premiera i czołowych ministrów, oferując im zwrot poniesionych dotychczas kosztów.

Mobilizacja ma na celu wzmocnienie pozycji Wielkiej Brytanii przed planowanym wyjściem z UE w obliczu przedłużającego się impasu w negocjacjach dotyczących Brexitu ze Wspólnotą.

Nowy premier Johnson zażądał od Brukseli renegocjacji umowy wyjścia i zagroził, że jeśli UE nie spełni jego oczekiwań, zdecyduje się na Brexit bez umowy, który zdaniem wielu polityków i ekspertów, będzie szkodliwy dla gospodarki i bezpieczeństwa obu stron.

Pod koniec lipca występując w Izbie Gmin po raz pierwszy jako premier, Johnson ostrzegł, że wynegocjowana już umowa z UE w sprawie Brexitu jest "nie do przyjęcia" dla brytyjskiego parlamentu i Wielkiej Brytanii i wezwał do usunięcia z niej backstopu, czyli mechanizmu awaryjnego dla granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

  Komentarze
  • Dżejm rol
   10 sierpnia, 14:15

   Ale przyszłoy wankerskie czasy w uk. Na szczęście nie mam domu na kredyt i innych zobowiazan. Więc jak mnie wkurzy ten biały leb to spakuje szmal do walizek i moim pasacikiem będę wieczorem w dover.

  • DO PANA MILEWICZA
   10 sierpnia, 14:45

   Andrzej nie wstydz sie no powiedz jakim tytulem się mozesz poszczycić przecierz wszyscy to patologia

  • Twòj Pan
   10 sierpnia, 16:02

   Jeszcze go nie zwolnili???

  • Nr
   10 sierpnia, 16:27

   Thebill

  • Fadel
   10 sierpnia, 17:55

   Johnson, tak, szykujcie się, bo do wypadu z Unii zostało tylko 2.5 miesiąca.

  • Do Milewicz
   10 sierpnia, 18:37

   Co czekasz aż rodzinka kupi ci kwity na Różyckiego i prześlę kurierem żebyś mógł błyszczeć no dawaj oo inteligent co będziesz doktor profesor a może skromne mgr

  • Prawda
   10 sierpnia, 19:58

   podali ze przez 24 miesiace funt bedzie rowny wartosci dolara i nizej

  • ER
   11 sierpnia, 09:01

   Ciekawe jest to,że królowej się to wszystko nie podoba......ELKA DO IT!!!!! Zastopuj!

  • Borys
   11 sierpnia, 09:38

   Klaun.

  • Asan
   11 sierpnia, 11:06

   Ty od Rozyckiego i ten drugi agent007 od badania cudzego wyksztalcenia pokrzykujacy zza krzaka: jakie kwity daja na Rozyckim co by sie mogly przydac? Napisz cos po polsku bo niewiadomo o co ciebie biega? Tobie przygotuja kwit na miejscowke w samolocie do PL. Ale nie bedzie to samolot rejsowy.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama