Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

John Lewis i Waitrose z mniejszym zyskiem. Winny Brexit?

John Lewis i Waitrose z mniejszym zyskiem. Winny Brexit?
Supermarkety Waitrose nie radzą sobie z rosnącą konkurencją. (Fot. Getty Images)
Niemal 99-procentowy spadek zysków odnotowała w pierwszej połowie tego roku spółka John Lewis Partnership. Firma wini za trudności rosnące koszty prowadzenia działalności oraz zaciekłą konkurencję.
Reklama

Właściciele sieci sklepów John Lewis i Waitrose poinformowali o spadku swych zysków do £1,2 mln za pierwsze półrocze 2018 r. - to o 99 procent mniej niż w poprzednim okresie. Przyczyną kłopotów grupy jest “najsilniejsza od dekady konkurencja”, która zmusza do utrzymywania niskich cen pomimo rosnącej inflacji.

Firma ostrzegła, iż profity za rok podatkowy 2018-2019 również będą o wiele niższe od poprzedniego.

“Panują ciężkie czasy dla handlu. Trudno jest prognozować, co będzie dalej. Toczące się negocjacje w sprawie Brexitu powodują niepewność klientów i gospodarki. Spodziewamy się jednak znacznie niższych zysków w porównaniu do poprzedniego roku” - skomentował Charlie Mayfield, prezes John Lewis Partnership.

Z trudnościami zmaga się obecnie wiele sieci handlowych. W tym tygodniu “Daily Star” ujawnił, że Debenhamsowi grozi upadek - sieć wezwała na ratunek specjalistów do stworzenia awaryjnego planu.

Eksperci do spraw restrukturyzacji z firmy doradczej KPMG mają opracować program podźwignięcia sieci z finansowych kłopotów. Jedną z rozważanych opcji ma być, według informacji dziennika, przyjęcie kontrowersyjnego Company Voluntary Agreement (CVA). Przystąpienie do procedury upadłości oznacza zamknięcie oddziałów, zwolnienia pracowników i umorzenie długów.

W tym roku podobnej procedurze poddało się szereg firm handlowych, jak Toys R Us czy Maplin.

John Lewis zamierza zmienić model sprzedaży, aby znów odnototwywać zyski. (Fot. Getty Images)

 

  Komentarze


  • SA
   15 września 2018, 03:17

   bo ludzie nie maja kasy, wiec kupuja w dyskontach, LIDL i ALDI , kto kupuje w Waitrosie, chyba same swiry:)

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2019
  GBP 4.782 złEUR 4.260 złUSD 3.799 złCHF 3.801 zł

  Sport


  Reklama