Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Jedna czwarta Polaków chce pracować tak długo, jak to możliwe

Jedna czwarta Polaków chce pracować tak długo, jak to możliwe
Chęć pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego deklarują najczęściej osoby starsze. (Fot. Getty Images)
Ponad jedna czwarta Polaków (27 proc.) chce pracować tak długo, jak to możliwe, bez względu na osiągnięty wiek emerytalny - wynika z badania 'Życie na emeryturze: wyobrażenia i postawy Polaków' zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami.
Reklama

Zgodnie z badaniem. blisko 40 proc. Polaków deklaruje, iż źródłami ich dochodów będą emerytura oraz oszczędności, a ponad jedna czwarta chce pracować tak długo jak to możliwe. "Co ciekawe, Polacy zabezpieczają swoją przyszłość na emeryturze najczęściej przez opłacanie składek ZUS/KRUS oraz odkładanie środków w banku. Składanie pieniędzy na koncie jest zdaniem respondentów najlepszą formą zabezpieczenia przyszłości" - napisano w raporcie.

Dla ponad połowy Polaków (60 proc.) kwota, która pozwoliłaby utrzymać się na emeryturze mieści się w przedziale pomiędzy 1 000 zł a 2 999 zł. Takie dochody zadeklarowało najwięcej osób w wieku 25-34 lat – w większości kobiety (66 proc.). Tylko dla 2 proc. Polaków 1 000 zł jest minimalną kwotą potrzebną do utrzymania na emeryturze.

Jednocześnie ankieta pokazała, że ponad trzy czwarte Polaków twierdzi, iż ich dochody po przejściu na emeryturę ulegną obniżeniu. Taką sytuacje prognozują częściej mężczyźni, jednak z niewielką przewagą nad kobietami (79 proc. wobec 77 proc.) i osoby w wieku 45-64 lat (82 proc.). Tylko 13 proc. Polaków przewiduje, że ich dochody będą takie same jak obecne zarobki (przeważają nieznacznie kobiety), a jedynie 9 proc. uważa, że będą wyższe – tutaj nieznaczną przewagę stanowią mężczyźni.

"Nieco bardziej optymistyczne podejście do emerytury mają młodsi. 60 proc. osób w wieku 18-24 lat uważa, że ich emerytura będzie niższa niż obecne zarobki, tylko 15 proc., że będzie taka sama, natomiast 25 proc., że otrzymają wyższe wynagrodzenie" - napisano.

Według badania, emerytura i oszczędności będą źródłem finansowania 35 proc. Polaków, co w większości deklarują mężczyźni i młode osoby w wieku 18-24 lat. 27 proc. zamierza pracować zawodowo tak długo, jak to będzie możliwe, bez względu na osiągnięty wiek emerytalny. Co ciekawe, takie plany mają osoby starsze w wieku 45-64 lat. Tyle samo osób deklaruje utrzymywać się tylko z emerytury, tylko 6 proc. osób z oszczędności, 3 proc. będzie wspomagać rodzina.

25 proc. ankietowanych Polaków wskazało, że nie planuje na emeryturze wspierać bliskich, nie oczekują też wsparcia z ich strony, a 17 proc. zamierza wspierać finansowo swoich bliskich.

Zgodnie z wynikami badania, według Polaków najlepszymi sposobami oszczędzania pieniędzy na emeryturę jest odkładanie pieniędzy w banku, które wybiera 33 proc. inwestowanie w nieruchomości (26 proc.) i opłacanie składek ZUS (18 proc.). 20 proc. z nas uważa, że nie ma dobrego sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy na emeryturę, a ponad 20 proc. nie oszczędza ani nie gromadzi środków na zabezpieczenie swojej przyszłości na emeryturze.

 

  Komentarze


  • E U
   21 lutego, 07:16

   Tak długo jak to możliwe-bo dla większości na rękę przedział podany 1001-2999 jest osiagany przez pracę, a na emeryturze ich dochody były by mniejsze temu chcą pracować tak długo jak to możliwe. Dajcie im zarobić to zwolnią miejsca pracy. Kto to widział w Europie, że emeryt dorabia bo to nie stać na podstawowe potrzeby. Only made in Poland.

  • Leon zawodowiec
   21 lutego, 08:33

   pytalem 15 osob i nikt nie chce ,kto i Na czyje zlecenie pisze te brednie dla Polakow wUK

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2019
  GBP 4.906 złEUR 4.343 złUSD 3.927 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama