Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jeden kraj, dwa społeczeństwa? Niemcy 31 lat po zjednoczeniu

Jeden kraj, dwa społeczeństwa? Niemcy 31 lat po zjednoczeniu
Mur berliński dzielił miasto przez 28 lat. (Fot. Stephen Jaffe/Getty Images)
31 lat od zjednoczenia Niemiec wielu mieszkańców ze wschodnich krajów związkowych nadal odczuwa uprzedzenia i podziały. Nawet młodzi odczuwają te różnice - pokazują opublikowane w piątek wnioski z badania Barometru Opinii MDR.
Reklama
Reklama

Z okazji przypadającego dzisiaj Dnia Jedności Niemiec, MDR zapytało mieszkańców środkowo-wschodnich krajów związkowych (m.in. Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii) o ich odczucia związane z byciem "mieszkańcem byłego NRD".

Zdaniem większości (75 proc.) ankietowanych, bycie "Niemcem ze Wschodu" nadal odgrywa istotną rolę. MDR przytacza wypowiedź 22-latki z zachodniej części Niemiec, która po decyzji o wyjeździe na studia na Wschód „otrzymała wiele pytających spojrzeń nawet od swoich najbliższych i rodziny".

W przeprowadzonym przez MDR Barometrze Opinii wzięli udział także młodzi ludzie, urodzeni już po upadku Muru Berlińskiego. Spośród tej grupy 82 proc. jest zdania, że ich pochodzenie wciąż jest istotne, a podział zauważalny. Gdy weźmie się pod uwagę wszystkie grupy wiekowe, które wzięły udział w badaniu, taką opinię wyraża 76 proc. respondentów.

Uczestnicy badania w przeważającej większości (89 proc.) potwierdzają, że wciąż spotykają się z wieloma uprzedzeniami na temat NRD.

Dziś pozostałości muru są atrakcją turystyczną w Berlinie. (Fot. Maja Hitij/Getty Images)

W ankiecie wzięło udział około 25 tys. osób. "To pokaźna liczba, uwzględniająca osoby o różnym wieku i wykształceniu, więc wyniki mogą z pewnością dać wyobrażenie o tym, co wiele osób w Saksonii-Anhalt i środkowych Niemczech myśli o jedności" – podkreśla MDR.

Przytoczona jest m.in. wypowiedź 69-letniego uczestnika badania, który wskazywał w swej wypowiedzi, że wielu Niemców ze Wschodu było bardzo ciekawych tego, jak wyglądają Niemcy "po drugiej stronie muru", a po jego upadku - starali się poznawać tamtą stronę. W drugą stronę to nie działało: "Niemcy z Zachodu trzymali się swoich klisz i przekonań, a procentowo niewielu z nich zainteresowało się Wschodem".

Respondenci wskazywali też na istniejące w ich opinii do dziś duże rozbieżności w bogactwie, zarobkach, możliwościach rozwoju zawodowego - na niekorzyść Niemców ze Wschodu.

Czytaj więcej:

Media: Niemcy wciąż nie są zjednoczone

Niemcy: 30. rocznica upadku muru, który podzielił Europę

Berlin bez turystów. Dopisali tylko Polacy

Sondaż: Niemcy nie będą tęsknić za kanclerz Merkel

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama