Janowicz out of Rome

Jerzy Janowicz uległ Bułgarowi (Fot. Getty Images)
Jerzy Janowicz of Poland is out of tournament in Rome. Polish player lost to Bulgaria's Grigor Dimitrov.

Trwa zła seria Polaka, który odpadał po inauguracyjnych porażkach również w Madrycie i Monte Carlo. W pojedynkach, odpowiednio, z Portugalczykiem Joao Sousą i Włochem Fabio Fogninim, także nie wygrał seta. Ostatnie tegoroczne zwycięstwo odniósł 28 marca w drugiej rundzie zawodów w Miami. Janowicz pokonał wtedy Hiszpana Roberto Bautistę Aguta, ale następnie uległ Belgowi Davidowi Goffinowi, znów w dwóch partiach.

Z kolei we włoskiej stolicy, podobnie jak rok temu, nie przebrnął pierwszej rundy. W 2014 roku, ale po bardziej zaciętym spotkaniu niż z Dimitrowem, nie sprostał Niemcowi Philippowi Kohlschreiberowi. Wtedy też łodzianin bardzo długo czekał na wygraną, tj. od połowy lutego, gdy dotarł do ćwierćfinału w Rotterdamie.

Z kolei dwa lata temu Janowicz był w ćwierćfinale w Rzymie; uległ 4:6, 6:7 (2-7) słynnemu Szwajcarowi Rogerowi Federerowi.

W pierwszym secie dzisiejszego spotkania z bułgarskim rywalem decydujące okazało się przełamanie serwisu Janowicza, przy stanie 2:3. Polak popełnił podwójny błąd przy podaniu, stracił gema, a Dimitrow nie oddał prowadzenia. W drugiej partii długo trwała wyrównana walka, choć polski zawodnik miał moment kryzysowy przy wyniku 4:4. Przegrywał już 30-40, ale przetrwał trudne chwile i oddalił, choć nie na długo, widmo porażki. Tie-breaka rozpoczął od prowadzenia 1-0, potem było 3-1 i 6-3 dla bułgarskiego przeciwnika. Janowiczowi udało się obronić tylko jedną piłkę meczową.

O kolejnym niepowodzeniu zadecydowała m.in. zdecydowanie większa liczba niewymuszonych błędów - 33, przy 11 Dimitrowa.

W Rzymie wystąpi też Marcin Matkowski, w duecie z Serbem Nenadem Zimonjiciem. W pierwszej rundzie mają wolny los.