Menu

Jan Olszewski nie żyje. Były premier miał 88 lat

Jan Olszewski nie żyje. Były premier miał 88 lat
Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. (Fot. Wikipedia)
Nie żyje Jan Olszewski, były premier, obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Miał 88 lat.
Reklama

Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie. Pochodził z rodziny kolejarskiej związanej z PPS.

W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego. W 1975 roku podpisał "List 59" - protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 roku bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB.

Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. W 1991 roku Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu - pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach.

Ujawnienie archiwaliów SB przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza stało się bezpośrednią przyczyną upadku rządu Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, określanej później jako "noc teczek". 4 czerwca rano do Sejmu trafiły koperty z tzw. listą Macierewicza, na której znajdowały się nazwiska polityków figurujących w archiwach MSW jako tajni współpracownicy komunistycznych służb specjalnych.

  Komentarze
  • Timmy
   8 lutego, 20:24

   Pamiętam b.dobrze czerwiec 1992 i zdradzieckie odwołanie jego rządu !!! Gdyby wtedy Polacy nie byli zachłyśnięci "nowymi czasami" i pełnymi półkami kolorowych błyskotek to być może nie dopuścili by do nowoczesnej Targowicy !!! Gdyby wtedy pełna lustracja i dekomunizacja doszła do skutku,to bylibyśmy już dostatnim krajem a do UK przyjeżdżalibyśmy jako turyści a nie wyrobnicy....Jego rząd był za słaby do układów zdrajców przy Kanciastym Stole...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama