Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jakie formy pomocy dostępne są dla prywatnych najemców w UK?

Jakie formy pomocy dostępne są dla prywatnych najemców w UK?
Średni czynsz za wynajem w Wielkiej Brytanii wzrósł o 3,8% w ciągu 12 miesięcy do października 2022 roku. (Fot. Getty Images)
Osoby wynajmujące mieszkania na rynku prywatnym doświadczają poważnych problemów związanych z kryzysem kosztów utrzymania, stając się jednocześnie tym typem gospodarstw domowych, który najczęściej zmaga się z wysokimi wydatkami na opłaty za mieszkanie i rachunki za energię.
Reklama
Reklama

Według danych Krajowego Biura Statystycznego (ONS), 39% prywatnych najemców miało trudności z pokryciem opłat za mieszkanie w okresie od czerwca do września 2022 r., w odróżnieniu od 23% osób obciążonych spłatą kredytów hipotecznych.

Natomiast w przypadku rachunków za energię, które są prawie dwukrotnie wyższe niż w ubiegłym roku, 60% najemców twierdzi, że w analogicznym okresie z trudem radzi sobie z ich opłacaniem - w porównaniu z grupą 43% osób posiadających kredyt hipoteczny.

Powyższe dane pojawiły się w czasie, gdy czynsze w całej Wielkiej Brytanii gwałtownie rosną w związku ze wzrostem popytu i niewystarczającą liczbą ofert na rynku.

Według raportu portalu Zoopla z zeszłego tygodnia, średnia cena ofertowa za wynajęcie mieszkania wzrosła o 117 funtów miesięcznie w ciągu roku, co spowodowało wzrost średniego czynszu do 1 078 funtów miesięcznie.

60% najemców z trudem radzi sobie z opłacaniem rachunków. (Fot. Getty Images)

Dane ONS pokazują, że średni czynsz za wynajem w Wielkiej Brytanii wzrósł o 3,8% w ciągu 12 miesięcy do października 2022 roku - jest to najwyższa roczna zmiana procentowa, odkąd ONS zaczął zbierać dane w 2016 roku.

Oto jakie formy pomocy są dostępne dla osób, które mają trudności z płaceniem czynszu:

Dodatek mieszkaniowy (Housing payment)

Możliwe jest ubieganie się o dodatek mieszkaniowy poprzez Universal Credit. W dużej mierze świadczenie to zastąpiło zasiłek mieszkaniowy i jest obecnie głównym sposobem uzyskania pomocy na pokrycie czynszu.

Aby ubiegać się o dofinansowanie do opłat mieszkaniowych za pośrednictwem Universal Credit, należy: mieszkać na terenie UK; mieć ukończone 18 lat (istnieją pewne wyjątki dla osób w wieku 16-17 lat); nie przekroczyć ustawowego wieku emerytalnego; oraz być posiadaczem sumy nieprzekraczającej 16 000 funtów w postaci gotówki, oszczędności i innych środków.

Na rządowej stronie internetowej można złożyć wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego i prawdopodobnie trzeba będzie jeszcze odbyć rozmowę w JobCentre Plus na temat złożonego wniosku. Wśród wymaganych dokumentów, są: podpisana umowa najmu, pisemne potwierdzenie od właściciela mieszkania, że się w nim mieszka, oraz szczegóły dotyczące ponoszonych kosztów eksploatacyjnych.

Niektórzy landlordowie nie zgadzają się na wynajem przez lokatorów, którzy pobierają zasiłki, więc ważne jest, by to sprawdzić przed złożeniem wniosku. Warto także wiedzieć, że nie mamy obowiązku informować landlordów o pobieranych benefitach - z wyjątkiem sytuacji, gdy sami o to zapytają.

Zasiłek mieszkaniowy (Housing benefit)

Wciąż można ubiegać się o tradycyjny zasiłek mieszkaniowy, który pomaga w opłacaniu czynszu zarówno przez lokalną gminę, jak i w ramach wniosku o dofinansowanie do emerytury, jeśli spełnia się pewne kryteria, takie jak: bycie emerytem lub mieszkanie w mieszkaniu socjalnym. Aby się do niego kwalifikować, należy: być mieszkańcem UK, osobą bezrobotną i mieć niskie dochody oraz oszczędności poniżej 16 tys. funtów.

Aby złożyć wniosek, należy podać wysokość płaconego czynszu, informacje o tym, co wchodzi w skład czynszu (np. woda, gaz czy prąd), wszelkie opłaty eksploatacyjne oraz dane landlorda lub agenta.

Trzeba przedstawić następującą dokumentację: ostatnie odcinki wypłaty; wyciągi z banku lub spółdzielni mieszkaniowej za ostatnie dwa pełne miesiące; potwierdzenie posiadania innych dochodów lub lokat; dokumenty potwierdzające dochody osób nie będących na utrzymaniu, mieszkających we wspólnym domu.

Należy również przedstawić dokumenty potwierdzające nazwisko i adres partnera, jeśli się go posiada, a także dwie formy identyfikacji - takie jak prawo jazdy, paszport lub rachunki za media.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej rządu.

Osoby mające problemy z płaceniem rachunków powinny sprawdzić, jakie świadczenia im przysługują. (Fot. Getty Images)

Wsparcie przy wpłacaniu kaucji za wynajem

Lokalna gmina może pokryć koszty kaucji przez system depozytów czynszowych lub system gwarancji czynszowych, jeśli kogoś nie stać na zapłacenie całej kwoty jednorazowo.

System depozytów czynszowych udziela pożyczek zaliczkowych na poczet kaucji czynszowej, którą później stopniowo się spłaca.

System daje właścicielowi pisemną gwarancję zamiast gotówki - i jeśli ktoś ma problemy z zapłaceniem depozytu, dostawca systemu użyje obligacji do zapłaty właścicielowi.

Na stronie internetowej rządu można znaleźć informacje, do którego urzędu gminy należy się zgłosić.

Uznaniowe dopłaty mieszkaniowe (Discretionary housing payment)

Program discretionary housing payment (DHP) dotyczy wyłącznie Anglii i Walii i zapewnia pomoc osobom objętym limitem świadczeń, podatkiem Bedroom Tax lub lokalnymi stawkami dodatku mieszkaniowego.

DHP może pokryć koszty za:

  • niedobory w płatnościach czynszowych
  • depozyty czynszowe
  • zaliczki na czynsz, jeśli konieczna jest przeprowadzka.

Każda gmina ma swój własny system przyznawania DHP, a na rządowej stronie internetowej można znaleźć szczegółowe informacje.

Czytaj więcej:

Szkocja oficjalnie zamroziła podwyżki opłat za czynsz

Rekordowa liczba eksmisji w Londynie. Najemcy grożą strajkami

Coraz więcej landlordów domaga się od najemców poręczyciela

Raport: Prywatnych najemców "nie stać na życie" na skutek rosnących czynszów

Londyńczycy dorabiają w kryzysie, wynajmując domy na biura lub miejsca spotkań

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 16.04.2024
    GBP 5.0609 złEUR 4.3197 złUSD 4.0687 złCHF 4.4554 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama