Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Jak ma wyglądać UE w przyszłości? Ruszają konsultacje społeczne online

Jak ma wyglądać UE w przyszłości? Ruszają konsultacje społeczne online
Jaka będzie przyszłość Unii Europejskiej? (Fot. Thinkstock)
Komisja Europejska rozpoczęła skierowane do wszystkich Europejczyków internetowe konsultacje społeczne. Zwraca się w nich do obywateli Wspólnoty z pytaniem, w którym kierunku ma podążać Unia Europejska.
Reklama

Konsultacje mają być szerszą częścią debaty na temat przyszłości Europy zainicjowanej przez Komisję opublikowaniem 1 marca 2017 r. tzw. białej księgi. W tym dokumencie KE przedstawiła pięć scenariuszy reform UE i ułożenia współpracy w gronie 27 państw bez Wielkiej Brytanii. Przewidują one zarówno rozluźnienie integracji, UE wielu prędkości, jak i federację.

Szef KE Jean-Claude Juncker podkreślił, że zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego (mają odbyć się w maju 2019 r.) i dlatego to dobry moment, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka powinna być Unia Europejska złożona z 27 państw członkowskich.

"Cokolwiek się wydarzy, musi to być Europa budowana przez Europejczyków. W kwestionariuszu, który dziś publikujemy, zadajemy wszystkim Europejczykom następujące pytanie: jakiej przyszłości chcemy dla nas samych, naszych dzieci i naszej Unii? Nadszedł czas, aby Europejczycy głośno i wyraźnie wyrazili swoje zdanie w sprawach, które ich dotyczą i którymi powinni zająć się ich przywódcy” – przekazał Juncker.

W ankiecie znajduje się 12 pytań. Można na nie odpowiedzieć na stronie internetowej stworzonej przez KE.

Konsultacje internetowe będą też prowadzone równolegle do trwającego dialogu obywatelskiego, organizowanego przez Komisję Europejską i państwa członkowskie. Od 2012 r. w 160 miastach przeprowadzono blisko 700 takich interaktywnych debat publicznych. W okresie poprzedzającym wybory do Parlamentu Europejskiego Komisja planuje organizować je jeszcze częściej; docelowo ma to być 500 dodatkowych debat.

Oprócz działań Komisji dialog obywatelski organizowany jest obecnie również przez rządy krajowe we wszystkich państwach członkowskich. To – jak podkreśla KE - efekt inicjatywy Francji, która zyskała wsparcie ze strony szefów państw lub rządów unijnej "27”.

Konsultacje te potrwają do szczytu UE w Sybinie w Rumunii zaplanowanego na 9 maja 2019 r. W grudniu 2018 r. na posiedzeniu Rady Europejskiej Komisja przedstawi państwom członkowskim sprawozdanie dotyczące białej księgi. Sprawozdanie końcowe zostanie następnie przedstawione w Sybinie, zaledwie kilka tygodni przed wyborami do PE.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2018
  GBP 4.814 złEUR 4.311 złUSD 3.787 złCHF 3.813 zł

  Sport


  Reklama