Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak Polska działa na rzecz równości mniejszości seksualnych? Jest stanowisko rządu

Jak Polska działa na rzecz równości mniejszości seksualnych? Jest stanowisko rządu
Czy Polska wywiązuje się ze swoich unijnych zobowiązań na rzecz równości mniejszości seksualnych? (Fot. Getty Images)
Sejmowa komisja ds. UE przyjęła stanowisko polskiego rządu wobec unijnego dokumentu dotyczącego polityki równego traktowania środowisk LGBTIQ. 'Będziemy podejmować odpowiednie działania, z poszanowaniem traktatów UE' - podkreśliła wiceminister rodziny Anna Schmidt.
Reklama
Reklama

12 listopada ubiegłego roku Komisja Europejska przedstawiła pierwszą strategię na rzecz równości lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, niebinarnych, interseksualnych i queer (LGBTIQ) zatytułowaną "Unia Równości". Strategia ta oparta jest na czterech filarach: walce z dyskryminacją osób LGBTIQ, zapewnieniu ich bezpieczeństwa, budowanie inkluzywnych społeczeństw oraz działania na rzecz równości LGBTIQ na całym świecie.

"Rząd będzie podejmował odpowiednie działania i inicjatywy zawarte w tej strategii" - zapewniła wiceminister rodziny i polityki społecznej Anna Schmidt. Jak jednak zaznaczyła, unijna strategia powinna "respektować tradycje i uwarunkowania instytucjonalne, społeczne i gospodarcze państw członkowskich". Powinna też - dodała - "uwzględniać wyłączne kompetencje państw członkowskich". Stanowisko to zostało przyjęte przez sejmową komisję.

Schmidt wskazała także na "Krajowy program na rzez równego traktowania" jako przykład działania wpisującego się w cele unijnej strategii. "To pakiet rozwiązań mający przeciwdziałać mowie nienawiści, także wobec środowisk LGBT" - zauważyła wiceminister. Jak dodała, dokument ten "jest obecnie w fazie przyjmowania przez polski rząd".

W dyskusji poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek ocenił, że "nie usłyszał żadnego przekazu pozytywnego". Zwrócił uwagę, że Art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej jasno wskazuje na zestaw wspólnych wartości, w tym poszanowania praw mniejszości, którymi powinny się kierować państwa członkowskie UE przy projektowaniu swoich polityk. Wskazał także na kwestię uchwał podjętych przez część polskich władz samorządowych o tzw. "strefach wolnych od LGBT".

Śmiszek zwrócił uwagę, że pisma, które skierował do wojewodów w sprawie wycofania tych uchwał spotkały się z negatywnymi odpowiedziami. "Z jednej strony mówicie, że będziecie coś realizować ze strategii unijnej, a z drugiej swoimi rękami - poprzez wojewodów w terenie - podtrzymujecie te uchwały, które są dzisiaj hańbą dla Polski na arenie międzynarodowej" - zauważył poseł.

Czytaj więcej:

Zagraniczni dyplomaci w Polsce: Popieramy uświadamianie o problemach LGBTI

Adam Bodnar w Sejmie: "Władza robiła wiele, żeby ograniczyć moje możliwości działania"

Minister Maląg o liście 48 ambasadorów ws. LGBT: "Polska go nie popiera"

Komisja Europejska wszczyna postępowanie wobec Polski ws. LGBT

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama