Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Izba Lordów ostrzega przed wpływami Rosji na Bałkanach

Izba Lordów ostrzega przed wpływami Rosji na Bałkanach
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker prezentuje projekt rurociągu gazowego na Bałkanach. (Fot. Getty Images)
Brytyjska Izba Lordów opublikowała raport wzywający rząd Wielkiej Brytanii do utrzymania aktywnej roli na Bałkanach mimo planowanego wyjścia z Unii Europejskiej, ostrzegając jednocześnie przed rosnącymi wpływami Rosji w regionie.
Reklama

Członkowie komisji ds. międzynarodowych Izby Lordów zaznaczyli, że "pod wieloma względami region nadal pozostaje w cieniu wojen z lat 90.", a "niestabilność polityczna, napięcia etniczne i rywalizujące (ze sobą) próby wpływu ze strony państw trzecich spowolniły postęp w kierunku pojednania w regionie", powstrzymując dalsze przemiany demokratyczne.

W raporcie podkreślono szczególną obawę dotyczącą roli Rosji na Bałkanach, która - jak oceniono - "działa jedynie w intencji zakłócenia jakiejkolwiek bliższej integracji z Zachodem", a inne kraje - m.in. Arabia Saudyjska, Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie - "również są zainteresowane regionem, potencjalnie naruszając wrażliwe relacje pomiędzy krajami i społecznościami".

Opisując stan wolności mediów w regionie, szczególnie wytknięto rosnące wpływy rosyjskiej propagandy, m.in. dzięki wzrastającej pozycji rynkowej prorosyjskich mediów, takich jak Sputnik, które przekazują swoje materiały krajowym mediom, a także dzięki małej liczbie korespondentów zachodnich mediów lub agencji prasowych. Wyrażono także zaniepokojenie z powodu coraz poważniejszych przypadków ingerencji Kremla w politykę krajową, m.in. przez próbę zamachu stanu w Macedonii i Czarnogórze.

Jednocześnie zaznaczono, że państwa na Bałkanach zmagają się z problemami związanymi z "autorytarnym przywództwem, słabymi instytucjami demokratycznymi i poważnymi wyzwaniami związanymi ze zorganizowanymi grupami przestępczymi i korupcją", które "pogłębiają się przez niepewność dotyczącą akcesji do Unii Europejskiej, emigrację młodych i wykształconych ludzi, a także wzrost znaczenia ekstremizmu i antydemokratycznego nacjonalizmu".

Członkowie komisji zaapelowali jednocześnie do brytyjskiego rządu o wykorzystanie zaplanowanego na lato szczytu procesu berlińskiego ds. Bałkanów Zachodnich (programu wspierającego państwa aspirujące do przystąpienia do UE) w Londynie do "przedstawienia w szczegółach i w dłuższej perspektywie czasowej, jakie działania jest gotowy podjąć - wraz z Unią Europejską - w celu wsparcia stabilności, demokracji, praworządności i dobrobytu" w regionie.

"Taka inicjatywa w kluczowym momencie negocjacji w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej zademonstrowałaby, że rzeczywiście wychodząc z Unii Europejskiej, rząd nie porzuca Europy" - napisali.

Jak ocenili, konieczne jest także dalsze wspieranie ambicji państw bałkańskich wejścia do Unii Europejskiej i NATO.

115-stronicowa analiza została przygotowana przez komisję spraw międzynarodowych Izby Lordów na podstawie wysłuchań publicznych i przesłanych pisemnych opinii eksperckich przygotowanych przez polityków, naukowców i analityków polityki zagranicznej.

Swoje opinie przed komisją Lordów przedstawili m.in. pierwszy wysoki przedstawiciel wspólnoty międzynarodowej w Bośni i Hercegowinie Paddy Ashdown, były dowódca sił ONZ w Bośni gen. Michael Rose, wiceminister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii ds. europejskich Alan Duncan, Jonathan Eyal z Royal United Services Institute w Londynie (RUSI) i dwaj Polacy: dr Jarosław Wiśniewski z prestiżowej London School of Economics and Political Science (LSE) oraz dr Michał Makocki z Mercator Institute for China Studies.

 

  Komentarze


  • Loki
   13 stycznia, 08:21

   hipokryzja sami wychodza a innych chca wcisnac do uni

  • Wow
   13 stycznia, 11:04

   Izba Lordów,ma mniej wspólnego z Europą,niz najciemniejsze zaulki Rumunii,czy Bułgarii-Anglia jest juz kalifatem,i caly świat,to widzi,tylko,nie Anglicy,i ci którzy tam mieszkają............

  • Willys
   13 stycznia, 13:30

   Niech sie najpierw zajma wplywami Rosji na wlasnym podworku.Sami potwierdzili,ze ruscy namieszali w referendum dotyczacym wyjscia lub pozostania w Unii.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.07.2018
  GBP 4.838 złEUR 4.327 złUSD 3.717 złCHF 3.720 zł

  Sport


  Reklama