Menu

Izba Gmin znowu odrzuciła projekt umowy ws. Brexitu

Izba Gmin znowu odrzuciła projekt umowy ws. Brexitu
To kolejna porażka rządu Theresy May. (Fot. Getty Images)
Brytyjska Izba Gmin odrzuciła dzisiaj wieczorem rządowy projekt umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko jej przyjęciu zagłosowało 391 posłów, a za - 242 deputowanych (różnica 149 głosów). Premier Theresa May wyraziła żal w związku z decyzją izby.
Reklama

May potwierdziła, że jutro posłowie zagłosują nad opcją Brexitu bez umowy, a w czwartek - za ewentualnym opóźnieniem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

Skala dzisiejszej porażki jest niższa od tej w styczniu, kiedy premier May odnotowała najwyższą porażkę urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu, a przeciw rządowej propozycji głosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (różnica 230 głosów).

Wniosek, który zostanie jutro poddany pod głosowanie w Izbie Gmin, będzie sformułowany negatywnie - tj. że izba odmawia zgody na taki scenariusz - ale premier zapowiedziała, że członkowie jej administracji zostaną wyjątkowo zwolnieni z kolektywnej odpowiedzialności i będą mieli prawo wolnego głosu w tej sprawie.

"Sama zmagałam się z tym wyborem i żarliwie wierzę we wprowadzenie w życie wyniku referendum. Równie gorąco wierzę jednak, że najlepszym sposobem jest wyjście w uporządkowany sposób, z porozumieniem, i wciąż jestem przekonana, że istnieje w tej izbie większość dla takiego sposobu działania" - oświadczyła May.

Jak dodała, w szczególności obawia się "potencjalnych szkód dla naszej unii”, czyli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Jeśli parlament odrzuci ofertę opuszczenia UE bez umowy, w czwartek parlamentarzyści będą obradować nad projektem zwrócenia się do Unii Europejskiej z wnioskiem o przedłużenie regulowanego przez artykuł 50. dwuletniego procesu wyjścia ze Wspólnoty i odłożenie Brexitu.

Premier ostrzegła jednak, że "głosowanie przeciwko wyjściu bez umowy i za przedłużeniem procesu Brexitu nie rozwiązuje problemów, z którymi się mierzymy".

"Unia Europejska będzie chciała wiedzieć, w jaki sposób chcemy użyć takiego odroczenia, i ta izba będzie musiała odpowiedzieć na to pytanie. Czy chce cofnąć procedurę z artykułu 50? Czy chce zorganizować drugie referendum? Czy chce wyjścia z umową, ale inną niż ta? To wybór nie do pozazdroszczenia, ale za sprawą decyzji, którą izba podjęła dzisiejszego wieczoru, musimy się teraz z nim zmierzyć" - zaznaczyła.

Jeśli parlament nie poprze proponowanego przez rząd porozumienia lub opóźnienia Brexitu, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy 29 marca.

  Komentarze
  • Marek
   12 marca, 19:58

   Ile jeszcze musi dostać sygnałów do przerwania tego idiotyzmu?
   Jeszcze 20-cia głosowań?

  • Witek
   12 marca, 20:48

   ja pier***e tak mi przykro. Nie wiem co powiedziec. Biedna pani Teresa, nawet ochrypla z tego wszystkiego.

  • Nicolla
   12 marca, 23:02

   Nieważne z umowa czy bez chciała dobrze ale jej niedoceniającymi niektórzy bo się boja widocznie moja coś na sumieniu z uwa czy bez wyjście z UE popieram ja ma racje a szczególnie co do emigrantów cwaniaków niech już zaczną się pakować a nie cwaniakować w obcym kraju bo u siebie by nie byli tacy cwani , !!!!!!!!!

  • Mirek London
   13 marca, 06:11

   Ha ha ha, idioci, najnowsza czesc Monty Python's Flying Circus !

  • Leon
   13 marca, 06:30

   To straszydlo na krzywych nogach znowu dostala kosza hahaha 😁

  • Jan
   13 marca, 06:56

   Dzika Tereska pójdzie sobie i pozostawi zniszczony kraj w kryzysie . Taka jest ta k...a Tereska

  • Sandra
   13 marca, 07:54

   A zostawią nam benefity????

  • Funt
   13 marca, 08:53

   A kurs funta szaleje-ktoś na tym nieżle zarabia......

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.11.2019
  GBP 5.014 złEUR 4.295 złUSD 3.874 złCHF 3.911 zł

  Sport


  Reklama