Menu

Izba Gmin zadecydowała: "Nie" dla bezumownego Brexitu

Izba Gmin zadecydowała: "Nie" dla bezumownego Brexitu
Posłowie Izby Gmin większością głosów odrzucili możliwość tzw. twardego Brexitu. (Fot. Getty Images)
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dziś wieczorem za uchwałą wyrażającą polityczny sprzeciw wobec bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Za taką propozycją zagłosowało 321 posłów, a przeciwko 278 (różnica 43 głosów)
Reklama

Na początku bloku głosowań parlament przyjął ponadpartyjną poprawkę Spelman/Dromey do uchwały, która zmieniała łagodniejszy zapis rządu o braku zgody na opuszczenie Wspólnoty bez porozumienia przy jednoczesnym uznaniu takiego ryzyka w razie nieprzegłosowania alternatywy na ostrzejszy, jednoznaczny sprzeciw wobec takiego rozwiązania. Za takim rozwiązaniem zagłosowało 312 posłów, a przeciwko było 308 (różnica 4 głosów).

Następnie posłowie odrzucili inną zmianę, zgłoszoną przez eurosceptycznych posłów rządzącej Partii Konserwatywnej, którzy chcieli doprowadzić do bezumownego brexitu w nowym terminie, 22 maja, przy jednoczesnym zaproponowaniu UE 21-miesięcznego okresu przejściowego, wpłat do unijnego budżetu i jednostronnego zagwarantowania praw obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Ta propozycja była zarysem alternatywnego rozwiązania impasu dotyczącego opuszczenia Wspólnoty, w którym zwolennicy Brexitu pozbyliby się krytykowanego przez nich mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (ang. backstop) i doszłoby do opuszczenia UE na innych warunkach niż w wypracowanym przez rząd porozumieniu.

W efekcie przyjęcia pierwszej poprawki, posłowie ponownie musieli zagłosować nad projektem całej uchwały w zmienionym, zaostrzonym brzmieniu.

Komentatorzy podkreślali, że przy pierwszym głosowaniu ministrowie rządu premier Theresy May mieli zgodę rzecznika dyscypliny Partii Konserwatywnej na wstrzymanie się od głosu wobec oczekiwań, że poprawka zostanie i tak odrzucona przez parlament. Po jej pierwszym przyjęciu członkowie administracji zostali jednak poinstruowani do głosowania przeciwko ostatecznej uchwale.

Każde odejście od tej reguły jest zwyczajowo karane koniecznością rezygnacji z zajmowanego stanowiska w rządzie. Biorąc pod uwagę wynik głosowania, prawdopodobnie co najmniej kilku ministrów zagłosowało wbrew partyjnej linii, co może doprowadzić do roszad w gabinecie premier May.

Przedstawiona opinia parlamentu ma jedynie charakter polityczny i nie jest wiążąca prawnie, bo wykluczenie scenariusza bezumownego Brexitu jest możliwe jedynie przez przyjęcie projektu umowy wyjścia z UE lub opóźnienie Brexitu.

W razie braku jakichkolwiek innych ustaleń, niezależnie od opinii Izby Gmin, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

 

  Komentarze


  • Zenek
   13 marca, 20:31

   Wczoraj odrzucili DEAL, a dzisiaj odrzucili NO DEAL, czy ktos to rozumie?

  • Dzejm rol
   13 marca, 20:32

   brexit dojdzie do skutku . uk zaszło za daleko , duzo stracilo pieniedzy i zaufania na arenie miedzynarodowej. eurosceptycy w uk wiedza ze jak teraz zostana w eu to beda pomiatani w europarlamencie. Uk jest bardzo podzielone tak ja widac do srodowym głosowaniu

  • M
   13 marca, 21:07

   A w czwartek zagłosują przeciwko odroczeniu brexitu.

  • Kawa
   13 marca, 21:15

   Prawdopodobnie UK wyjdzie z UE ale z opoznieniem . Jutro zaglosuja za opoznieniem wyjscia no bo co innego zostaje. Chyba ze tez zaglosuja nie dla opoznienia to juz w ogole to wszystko nie bedzie miec sensu .

  • Logika
   13 marca, 21:33

   Zaglosowali przeciwko DEAL gownianej umowie wynegocjowanej przez Tereske. Zaglosowali tez przeciw NO DEAL czyli wyjscia bez umowy. Logika podpowiada ze teraz bedzie cisnienie do premier by poprosila o przedluzenie art50. Logiczniej sie nie da

  • An
   13 marca, 21:39

   "Mundrole" znowu w akcji, ogarnijcie się,i zajmijcie czymś o czym macie pojęcie

  • Parrot
   13 marca, 21:45

   I tak będą sobie głosować debatowac a 30 marca rano się przebudza w szambie... Żałosne

  • Ehh
   13 marca, 23:33

   ...tak, tak, nasi "eksperci" wiedzą co się na pewno stanie. Nawet środek tygodnia i ciężki dzień pracy za stawkę minimalną nie powstrzyma tych dzielnych zuchów przed ogromnym poświęceniem i wyrażeniem swojej opinii. To wstyd i hańba, że takich specjalistów nie tylko nie posłuchano, ale wręcz pozostawiono bez prawa głosu. Gdyby tubylcy umieli myśleć i się trochę ogarneli, to by zrozumieli, że wylącznie zdanie naszych orłów powinno się liczyć w podejmowaniu decyzji na temat tego kraju - zwłaszcza tych decyzji, które są głupie zdaniem Marianów, Tomów i Sebixów ;.)

  • Robol
   14 marca, 00:15

   ide spac,bo pozno jest...

  • Zadowolony z życia
   14 marca, 06:39

   Czy tylko ja mam wrażenie że nieważne w jakiej sprawie by głosowali (w obszarze brexitu) to i tak nie przejdzie? Są na tyle podzieleni że wzajemnie się blokują.

  • Czytelnik anonimowy
   14 marca, 07:57

   do roboty za najniższą a nie mądrości internetowe

  • Jaras
   14 marca, 09:06

   A nikomu nie przyszło na myśl (mam na myśli wszystkich pseudo ekspertów), że to zmierza w kierunku wyjścia z UE z tzw. automatu (30 Marca) a za tym idzie twardy brexit ? Bo być może Anglicy dzisiaj nie poproszą o żadne przedłużenie?

  • Hoolijka
   14 marca, 10:48

   "Na początku bloku głosowań parlament przyjął ponadpartyjną poprawkę Spelman/Dromey do uchwały, która zmieniała łagodniejszy zapis rządu o braku zgody na opuszczenie Wspólnoty bez porozumienia przy jednoczesnym uznaniu takiego ryzyka w razie nieprzegłosowania alternatywy na ostrzejszy, jednoznaczny sprzeciw wobec takiego rozwiązania."
   CO TO ZA BELKOT???? JUZ NA KAZDYM PORTALU TO JEST SKOPIOWANE, A NIE WIADOMO O CO CHODZI.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.295 złUSD 3.895 złCHF 3.900 zł

  Sport


  Reklama