Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Islandia: Płacenie kobietom mniej niż mężczyznom "nielegalne"

Islandia: Płacenie kobietom mniej niż mężczyznom "nielegalne"
Islandia chce do 2022 r. całkowicie zlikwidować zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć. (Fot. Getty Images)
1 stycznia 2019 r. w Islandii weszło w życie nowe prawo, które nakazuje równe płace dla kobiet i mężczyzn - informuje Al Jazeera.
Reklama

Zgodnie z nowymi przepisami firmy, które zatrudniają więcej niż 25 osób, są zobowiązane do uzyskania certyfikatu rządowego wykazującego równość wynagrodzeń. W przeciwnym razie przedsiębiorstwa będą podlegać grzywnom.

Ustawa została ogłoszona w 8 marca 2017 r., w Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jej cel to dążenie do zlikwidowania w Islandii zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć do 2022 roku.

"Od dziesięcioleci mamy przepisy mówiące, że płaca powinna być równa dla mężczyzn i kobiet. Jednak wciąż mamy lukę w wynagrodzeniach" - zaznacza Dagny Osk Aradottir Pind z Islandzkiego Stowarzyszenia Praw Kobiet, cytowana przez Al Jazeera.

Skandynawski kraj, w którym mieszka ponad 323 tys. osób, już 9. rok z rzędu został uznany przez Światowe Forum Ekonomiczne za najlepsze państwo na świecie pod względem równouprawnienia płci.

"The Global Gender Gap Report" ocenia równość płci w danym kraju za pomocą wskaźników, takich jak możliwości ekonomiczne czy pozycja polityczna.

Nowe prawodawstwo było wspierane przez centroprawicowy islandzki rząd, a także opozycję. Warto zaznaczyć, że w Islandii kobiety stanowią prawie 50 proc. w parlamencie.

Według Narodowego Biura Statystycznego, w Wielkiej Brytanii różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wynosiła w 2018 r. aż 17,9 proc.

 

  Komentarze


  • XXX
   9 stycznia, 09:14

   Jakis glupi musze byc, bo ciagle mysle, ze wysokosc wynagrodzenia powinna byc zwiazana z efektywnoscia pracy oraz wyksztalceniem/doswiadczeniem, ktore sie na ta wydajnosc przeklada, a nie plcia, kolorem, religia, orientacja... Bialy, heteroseksualny facet zarabia X bo dobrze pracuje, wiec wszystkim innym sie nalezy X, niezaleznie od wszystkiego innego, tak?

  • Denis
   9 stycznia, 11:53

   Gdy prowadziłem firmę wolałem zatrudniać kobiety niż mężczyzn gdyż one skuteczniej skłaniały facetów do ofrowanej usługi i równie skutecznie skłaniały kobiety do sprzedawanej usługi.
   Miałem poprostu z nich więcej kasy. Czasami zwracano mi na to uwagę z pretensjami ale nikt nie mógł nic zrobić - bo to była moje decyzja kogo chce za pracownika.
   I ciekawe teraz jak "wymiar sprawiedliwości" poradził by sobie z taką "dyskryminacją" . . .

  • Agus
   10 stycznia, 21:15

   Bardziej by sie przydalo wyrownac wynagrodzenia islanczykow i obcokrajowcow na tym samym stanowisku. bo czesto oni wiecej zarabiaja a my mamy minimalna krajowa

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama