Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandzkie uniwersytety spadły w światowym rankingu

Irlandzkie uniwersytety spadły w światowym rankingu
Trinity College w Dublinie. (Fot. Thinkstock)
Irlandzkie uniwersytety spadają w światowych rankingach - alarmują naukowcy, winiąc za zjawisko 'kryzys finansowania uczelni'.
Reklama

Naukowcy zaapelowali do rządu o rozwiązanie kryzysu, po tym, jak Trinity College Dublin utracił w tym roku pozycję jedynego irlandzkiego uniwersytetu w pierwszej setce światowego rankingu. Słabiej wypadło także 6 z 8 wyspiarskich najlepszych uczelni.

"Starsi akademicy winią za ten fakt rządowe ograniczenia naukowej kadry, rosnącą liczbę studentów oraz dekady niedoinwestowania” - komentuje Independent.ie.

W prestiżowym QS World University Rankings, Trinity spadło z 88. na 104. pozycję, a UCD ze 168. na 193. Spadek odnotowały także NUI Galway (z 243. na 260.) i UCC (z 228. na 383.).

W stolicy gorszy wynik uzyskał DCU (z 391. do 422.) oraz DIT (z kategorii 651-700 do 751-800).
Swoje pozycje w plebiscycie zdołały utrzymać jedynie University of Limerick (pozostał w kategorii 501-550) oraz Maynooth University (kategoria 701-750).

Eksperci zaangażowani w tworzenie rankingu wskazali, iż irlandzkie szkolnictwo wyższe zmaga się z szeregiem problemów, wypadając gorzej pod względem proporcji liczby studentów do kadry, reputacji akademickiej i jako pracodawcy. Wszystkie uniwersytety wykazują także relatywnie niską proporcję studentów zagranicznych.

Irish Universities Association ostrzegła, iż dalsze oszczędzanie na szkolnictwie wyższym wpłynie w nadchodzących latach bezpośrednio na gospodarkę.

"Nadszedł czas na zaprzestanie odwlekania decyzji o wprowadzeniu odpowiedniego modelu finansowania uczelni. Rząd wie, co powinno być zrobione i teraz winien zacząć działać” - podkreślił dyrektor generalny Jim Miley.

Tymczasem liderem w rankingu okazał się po raz 7. z rzędu Massachusetts Institute of Technology (MIT). Kolejne miejsca zajęły amerykańskie uniwersytety Stanford, Harvard i California Institute of Technology. Pierwszą piątkę zamyka brytyjski University of Oxford, prześcigając swojego długoletniego rywala University of Cambridge (6.).

W Europie kontynentalnej najwyższą notę uzyskał ETH Zurich (7.).

ETH Zurich to najlepsza uczelnia w Europie. (Fot. Thinkstock)

 

  Komentarze


  • Edd
   13 czerwca, 09:15

   To ja może dodam: Najlepszą uczelnią w PL wg rankingu jest Universytet Warszawski (394) potem Jagieloński (411) i Politechnika Warszawska. Ranking na poziomie uczelni nie bardzo ma sens (zatrudnialność absolwenta cybernetyki jest inna niż absolwenta etnografi mimo że kończyli tą samą uczelnię). Rankingu na poziomie kierunków (gdzie najlepiej studiować np metalurgię) nie znalazłem.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2018
  GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama