Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandzkie PKB najwyższe w Europie

Irlandzkie PKB najwyższe w Europie
Wysoki wzrost PKB jest tylko jednym z czynników świadczących o dobrym prosperowaniu kraju. (Fot. Thinkstock)
'10 straconych lat recesji jest zdecydowanie za nami. W ubiegłym roku PKB Irlandii - 7,8% - było najwyższe w Europie' - poinformował portal Journal.ie. Zielona Wyspa wyprzedziła pod względem rozwoju gospodarczego nawet Indie, które ostatnio przeskoczyły Chiny.
Reklama

“Kraj ze znacznie wyższym Produktem Krajowym Brutto najczęściej ma średnio wyższy standard życia. Dlatego, choć irlandzkie i hinduskie PKB rosły średnio o 8%, to w przeliczeniu na mieszkańca jest ono na Zielonej Wyspie niemal o 30% większe. Nawet jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że w Indiach koszt życia jest niższy, to irlandzkie PKB nadal jest ośmiokrotnie wyższe” - tłumaczy portal.

Zdaniem Victora Duggana, dziennikarza gospodarczego Journal.ie, wysoki wzrost PKB jest tylko jednym z czynników świadczących o dobrym prosperowaniu kraju.

Według danych Centralnego Urzędu Statystycznego (CSO), dynamiczny wzrost ekonomiczny generował w 2017 roku niemal 1,3 tys. miejsc pracy tygodniowo. Dzięki temu poziom zatrudnienia na Zielonej Wyspie zbliżył się do szczytowego punktu sprzed dekady - 2,25 mln.

“Jeżeli dynamika wzrostu się utrzyma, to w połowie 2018 roku liczba zatrudnionych osiągnie poziom najwyższy we współczesnej historii. Mimo to stopa bezrobocia nadal będzie wyższa niż 6%, ponieważ jednocześnie wzrasta liczba mieszkańców. To nadal jednak doskonały wynik w porównaniu do 16% z 2012 roku. Ważne jest także, iż w 2017 roku pracę znalazł co 3. długoterminowy bezrobotny” - kontynuuje Journal.ie.

Kolejnym czynnikiem, na który wskazuje ekonomista, jest wzrost płac. W ostatnim kwartale wyniósł on 2,5%.

“Oznacza to, że zarabialiśmy o €18 więcej niż rok wcześniej. Wzrost ten był pięciokrotnie wyższy od cen konsumpcyjnych, zatem siła nabywcza także rośnie” - kontynuuje portal.

Jako wskazówki dla lepszego wykorzystania wzrostu gospodarczego specjalista wskazuje inwestycje w poprawę opieki zdrowotnej oraz mieszkalnictwo komunalne.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.07.2018
  GBP 4.838 złEUR 4.327 złUSD 3.717 złCHF 3.720 zł

  Sport


  Reklama