Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandzki sąd wątpi w praworządność w Polsce. Wstrzymał ekstradycję Polaka

Irlandzki sąd wątpi w praworządność w Polsce. Wstrzymał ekstradycję Polaka
Irlandzki sąd uznał obawy Polaka za słuszne. (Fot. Thinkstock)
Irlandzki sąd zadecydował o wstrzymaniu wydania przestępcy Polsce, ponieważ nie ma pewności, czy obecny system sądowniczy w kraju gwarantuje sprawiedliwy proces - donosi irlandzka telewizja publiczna RTE. Przed podjęciem decyzji sąd zażąda od Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, aby wydał orzeczenie na temat skutków ostatnich zmian w polskim sądownictwie.
Reklama

Sprawa dotyczy Artura Celmera, poszukiwanego przez włocławską i bydgoską policję w związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz złamaniem ustawy o statystyce publicznej.

41-latek od 2012 roku znajduje się na policyjnej liście osób poszukiwanych i został za nim wystawiony Europejski Nakaz Aresztowania.

Do Irlandii Polak uciekł 10 lat temu, a od 10 miesięcy przebywa w areszcie. W lutym adwokat Celmera tłumaczył, iż w związku z trwającymi w kraju nad Wisłą problemami w systemie sądownictwa, jego klient nie ma gwarancji uczciwego procesu.

W 2017 roku Polska przyjęła serię ustaw między innymi dających rządowi możliwość zmiany sędziów sądu najwyższego.

Według prawników Celmera, rozprawa jest unikatowym probierzem dostarczającym precedensu, w jaki sposób inne kraje europejskie radzą sobie z orzeczeniami polskich sądów w aktualnym klimacie.

"Wygląda na to, że sprawa ta będzie testem dla Unii Europejskiej w postępowaniu z ekstradycjami do Polski na podstawie ustawy o europejskich nakazach aresztowania z 2003 roku” - napisała w oświadczeniu Fahy Bambury, kancelaria reprezentująca Celemera.

Adwokat Ciarán Mulholland dodał podczas rozprawy, iż odesłanie jego klienta do Polski w tak niepokojących okolicznościach byłoby niesprawiedliwe. Adwokat Sean Guerin dodał, iż nie ma gwarancji, że prawa klienta gwarantowane Europejską Kartą Praw Człowieka oraz irlandzką konstytucją będą przestrzegane.

Obrona przedstawiła szereg innych argumentów, takich jak niskie standardy polskich więzień oraz fakt, iż podsądny zbudował w Irlandii swoje życie rodzinne.

Decyzja o ekstradycji miała zapaść w poniedziałek 12 marca, jednak nie zapadła. Sąd ekstradycyjny w Dublinie postanowił najpierw zasięgnąć opinii Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

"Irlandzki sąd (High Court of Justice) zadał pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości UE, czy można wydać obywatela RP na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania w sytuacji, kiedy zagrożona jest niezależność polskich sądów" - poinformował polski rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Szczegółowa treść pytania ma zostać sformułowana na zaplanowanej na przyszły tydzień rozprawie sądu ekstradycyjnego w Dublinie. 

 

  Komentarze


  • Lisek
   13 marca, 15:08

   Koles sie boji o swoja pupcie wiadomo jak w polsce nie ma takich luksosow w pace lepiej odsiedziec za granica brawo aby wszyscy tak robili mniej patologi w polsce a za granica ta sie raczej nie zmieni

  • Klimek
   13 marca, 16:57

   Popatrz na to z inne strony Lisek. Ktos zdobywa twoje dane osobiste I wyludza kredyty. Ale to ty jestes scigany listem gonczym a nie on. I w polskim sadzie to ty musisz udowodnic niewinnosc a nie procurator twoja wine tak jak jest tutaj. W polsce sady nie sa niezawisle bo prokurator I sedzia maja target do zrobienia Ile musza wsadzic.

  • Kojot
   13 marca, 17:32

   W polskim prawie obowiązuje domniemanie niewinności,tzn osoba jest niewinna ,jeśli się jej nie udowodni winy.Co do zachowania Irlandii- to bardzo mi się podoba.Polska powinna wysłać do Irlandii swoich bandytów , i odmówić przyjęcia ich z powrotem

  • Vistula
   13 marca, 18:02

   Klimek, w UK to nazywaja takie opowiesci Folk Tales. Warto moze pomyslec zanim sie napisze. Poczytaj troche o systemie prawnym w PL. W UK policja moze nachodzic wlascicieli businessow niczym mafijni bossowie, zeby ich zastraszac, ze nie moga oni goscic na terenie swoich businessow kogos wobec kogo nie ma zadnego wyroku, a jak nie to beda mieli problemy. I to jest dla Ciebie kraj normalny?

  • Lisek
   13 marca, 19:00

   O czym ty mowisz pierwsze slysze zeby wysylali list gonczy za kolesiem ktory wziol kredyt i go nie splaca raczej tego co wyudzal na innych wiec chronia oszusta jest twoim zdaniem OK ? Niezle naczaskal kasy i napsol krwi ludza ze go stac na taki numer druga sprawa to ze w irlandia jest jednym z najbardziej skorumpowanych panstw w europie

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama