Menu

Irlandzki rząd zapowiedział 5 EUR podwyżki świadczeń dla bezrobotnych

Irlandzki rząd zapowiedział 5 EUR podwyżki świadczeń dla bezrobotnych
198 EUR tygodniowo - tyle od marca 2018 roku wyniesie zasiłek dla bezrobotnych w Irlandii. (Fot. Thinkstock)
Drugi rok z rzędu Social Welfare podwyższy o 5 EUR zasiłki dla bezrobotnych, opiekunów, wdów, samotnych rodziców, niepełnosprawnych i emerytów. Zmiana wejdzie w życie w marcu przyszłego roku.
Reklama

Od 26 marca 2018 roku zasiłek dla bezrobotnej osoby dorosłej w Irlandii zostanie podniesiony do €198 tygodniowo. Kwoty świadczeń będą tym samym zwiększone drugi rok z rzędu. W 2016 pierwszą po 8 latach podwyżkę przeforsował ówczesny minister opieki społecznej, a dzisiejszy premier Leo Varadkar.

Minister finansów Paschal Donohoe potwierdził również, że jak co roku przed świętami wypłacony zostanie beneficjentom bonus w wysokości 85% tygodniowej kwoty zasiłku.

Jednocześnie szef departamentu poinformował o planach wprowadzenia szeregu inicjatyw zachęcających rodziny do podejmowania pracy. Jedną z nich jest podwyższenie o €20 progu dopuszczalnych zarobków dla pobierających One Parent Family Payment i Jobseekers' Transitional Scheme, a o €10 dla korzystających z Family Income Supplement.

Wprowadzone zostanie także subsydium w wysokości €10 tys. dla pracodawców, którzy zdecydują się na zatrudniene osób długotrwale bezrobotnych w wieku powyżej 50 lat.

W budżecie na 2018 rok zabezpieczono dodatkowe €20 mld dla Social Welfare. Na podwyżce skorzysta około 1,5 mln osób.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 10.12.2019
  GBP 5.095 złEUR 4.288 złUSD 3.871 złCHF 3.925 zł

  Sport


  Reklama