Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandzki rząd będzie zbierał dane pasażerów

Irlandzki rząd będzie zbierał dane pasażerów
Passenger Information Unit będzie miał siedzibę w Dublinie. (Fot. Getty Images)
Od marca dane wszystkich pasażerów latających między Irandią a krajami poza Unią Europejską będą zbierane i przechowywane. Ruch ten jest częścią walki z terroryzmem.
Reklama

Dane zbierać będzie powołana specjalnie w tym celu jednostka.

"Powołanie systemu rejestrowania nazwisk pasażerów jest ważnym elementem irlandzkiej i unijnej infrastruktury antyterrorystycznej” - poinformował minister sprawiedliwości Charlie Flanagan.

Listy pasażerów wylatujących i przybywających do kraju spoza UE przesyłać będą rządowi linie lotnicze. Przepis wprowadzony na podstawie unijnej dyrektywy w sprawie wykorzystywania danych dotyczących przelotu pasażera (danych PNR – Passenger Name Record) wejdzie w życie 25 marca.

"Wspólnotowy system PNR jest kluczowym elementem walki z terroryzmem. Ułatwi on prowadzenie skoordynowanej i ukierunkowanej akcji w państwach UE oraz poprawi bezpieczeństwo. Ustawa zawiera klauzule zapewniające ochronę danych, które będą wykorzystywane tylko i wyłącznie w celu zwalczania terroryzmu i poważnej przestępczości. Dla twórców legislacji ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy reagowaniem na ryzyko, a szanowaniem fundamentalnych praw obywateli” - zapewnił szef resortu.

Zgodnie z wytycznymi o ochronie danych osobowych, informacje przechowywane będą przez 5 lat. Nowy Passenger Information Unit będzie miał siedzibę w Dublinie. Zatrudni on między innymi urzędnika odpowiedzialnego za ochronę danych osobowych. Informacje będą udostępniane państwom trzecim tylko w konkretnych sprawach.

Irlandzki przepis skupia się na kontrolowaniu ruchu między UE, a resztą świata, ale państwa członkowskie mogą zadecydować o zastosowaniu ich także w granicach Wspólnoty.

 

  Komentarze


  • Enough means enough
   8 lutego, 17:46

   To do tej pory tego nie robili??? To po co komu byly potrzebne odprawy lotniskowe? Kto w takim razie zbieral te dane do tej pory?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama