Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandzki minister Damien English w Poznaniu

Irlandzki minister Damien English w Poznaniu
Damien English jest ministrem Gospodarki Mieszkaniowej i Rozwoju Miast w rządzie Irlandii. (Fot. Facebook/Damien English)
Irlandzki minister Gospodarki Mieszkaniowej i Rozwoju Miast Damien English gości w Poznaniu w związku z obchodami Dnia Św. Patryka. W ramach wizyty w stolicy Wielkopolski, English odwiedzi m.in. działające w Poznaniu irlandzkie koncerny i spotka się ze studentami.
Reklama

Dzień Św. Patryka, przypadający 17 marca, nazywany jest nie tylko w Irlandii, ale i całej Europie – "najbardziej zielonym dniem w roku”. Co roku z okazji święta patrona Irlandii także w Polsce organizowane są różnego rodzaju wydarzenia przypominające tę postać. W tym roku Dzień św. Patryka świętować będzie 17 polskich miast. Zaplanowano z tej okazji w sumie 120 wydarzeń.

Z okazji obchodów tego narodowego święta Irlandii, wizytę w Wielkopolsce złożył irlandzki minister Gospodarki Mieszkaniowej i Rozwoju Miast Damien English.

"Wczoraj pan minister odwiedził siedziby dwóch irlandzkich firm, które mieszczą się w Poznaniu, był gościem na przyjęciu wydawanym z okazji Dnia Św. Patryka przez jego ekscelencję ambasadora Irlandii Gerarda Keowna i konsula honorowego Irlandii w Poznaniu Artura Sikorę” - poinformował wicekonsul honorowy Irlandii w Poznaniu Krzysztof Schramm.

Jak dodał, wizyta Englisha potrwa do dzisiaj włącznie – z Poznania minister uda się do Wrocławia.

"Dzisiaj w Poznaniu minister weźmie jeszcze udział w forum, spotkaniu biznesowym. Następnie ambasador, najprawdopodobniej jeszcze z panem ministrem, odbędzie spotkanie ze studentami Wydziału Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu” – podkreślił Schramm.

Wicekonsul tłumaczył, że wizyta ministra Englisha w zachodniej Polsce nie jest przypadkowa; ma podkreślić rolę wzajemnych stosunków gospodarczych.

"Polska zachodnia rozwija się bardzo dynamicznie, ponadto zarówno w Poznaniu, jak i we Wrocławiu zlokalizowana jest coraz większa liczba siedzib i filii irlandzkich przedsiębiorstw. Wizyta pana ministra ma podkreślić, że rząd irlandzki przywiązuje dużą wagę do wzajemnych relacji biznesowych” – zaznaczył Schramm.

Ambasada Irlandii w Polsce poinformowała, że szacunkowa wartość wymiany handlowej między Irlandią a Polską wyniosła w 2017 roku około 3,4 mld euro, wzrasta ona średnio o około 10-15 proc. rocznie. Tygodniowo odbywa się natomiast ponad 50 lotów łączących Irlandię z 11 polskimi miastami. Według ostatnich statystyk, obecnie w Irlandii przebywa ponad 130 tys. Polaków, natomiast liczba obywateli Irlandii w naszym kraju wynosi ok. 1,5 tys. osób.

Dzień św. Patryka, patrona Irlandii, obchodzony jest 17 marca. Tego dnia organizowane są m.in. uroczyste parady, koncerty, zabawy taneczne, podświetlone na zielono budynki, wielka radosna zabawa, a także msze św. za ojczyznę. Od wielu lat obchody Dnia Św. Patryka odbywają się także w wielu miejscach w całej Europie.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama