Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandzka poetka laureatką nagrody im. Zbigniewa Herberta

Irlandzka poetka laureatką nagrody im. Zbigniewa Herberta
Na zdjęciu: Nuala Ní Dhomhnaill. (Fot. Facebook/Fundacja Herberta)
Irlandzka poetka Nuala Ni Dhomhnaill została laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2018. Jury opisało twórczość pisarki jako 'akt ratowania języka z pozoru skazanego na zagładę'.
Reklama

“Poetka z Kerry została nagrodzona jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych nagród literackich” - poinformowało Radio Kerry.

Nagroda przyznawana jest od 2013 roku za dokonania artystyczne i intelektualne inspirowane ideami przyświecającymi twórczości Herberta. Jury, składające się z wybitnych światowych twórców i ekspertów, określiło twórczość poetki jako "akt ratowania języka z pozoru skazanego na zagładę, gest przeciwstawiania się kulturowej unifikacji".

Nuala Ní Dhomhnaill jest irlandzką poetką piszącą w języku gaelickim, eseistką, krytyczką literacką, autorką scenariuszy i książek dla dzieci. Radio Kerry przypomniało, że jest ona siostrzenicą Pádraiga Ó Fiannachta, nauczyciela akademickiego, a większość swojego dzieciństwa spędziła w gaelickojęzycznej wiosce na terenie hrabstwa Kerry. Jej wiersze tłumaczyli na angielski wybitni poeci, w tym Seamus Heaney. Poza tym doczekała się ona przekładów na japoński, turecki, włoski i polski. Jej twórczość tłumaczył na język polski Jerzy Jarniewicz, który wybór swych przekładów umieścił w antologii "Sześć poetek irlandzkich” (wyd. Biuro Literackie).

Edward Hirsch, przewodniczący tegorocznego jury, określił Nuali Ní Dhomhnaill jako przełomową i odważną poetkę, która jest zarazem twórczynią lokalną i międzynarodową.

Laureatka odbierze nagrodę podczas uroczystej gali 10 maja 2018 w Teatrze Polskim w Warszawie. Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to pierwsze tego typu wyróżnienie o światowym zasięgu wręczane nad Wisłą.

Jeden z wierszy Nuali Ní Dhomhnaill ujęty w antologii "Sześć poetek irlandzkich”:

W kwestii języka

Kładę nadzieję na wodzie
na dnie łódeczki
języka, jakbym kładła
niemowlaka

w kobiałce splecionej
z kosaćcowych liści,
której spód pokryto
smołą i bitumem,

a potem puszczam ją z prądem
przez porastające brzeg
wielkiej rzeki
turzyce i papirusy,

żeby ją wody poniosły,
choć nie wiem, gdzie osiądzie,
być może na kolanach
córki faraona.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.09.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.309 złUSD 3.662 złCHF 3.818 zł

  Sport


  Reklama