Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandzcy czytelnicy otrzymają szansę na poznanie polskiej literatury

Irlandzcy czytelnicy otrzymają szansę na poznanie polskiej literatury
Do wzięcia udziału w projekcie zaproszono wielbicieli książek z różnych krajów, w tym z Polski. (Fot. Thinkstock)
The Beyond Borders Book Club to inicjatywa łącząca miłośników literatury z różnych stron świata, powołana z okazji festiwalu książki w Ennis (hr. Clare). Propozycja z Polski to 'Ulica Krokodyli' Brunona Schulza.
Reklama

Do przybliżenia dzieł ze swoich krajów zostali zaproszeni czytelnicy z Polski, Argentyny, Egiptu i Nigerii. Autorem inicjatywy jest dyrektor artystyczny Ennis Book Club Festival Paul Perry, a prezentacji dokonają Carlos Navotka, Margaret Khalil, Małgorzata Buchalik oraz Ifeoma Ugwueru. Podczas panelu dyskusyjnego uczestnicy opowiedzą o książkach, które prezentują w znaczący sposób ich kraje.

Ulica Krokodyli to zbiór opowiadań z dawnych czasów, kiedy Polska była krajem wielokulturowym, pełnym ludzi różnych nacji, kultur, poglądów i religii. Mieszkańcy koegzystowali we wspólnej przestrzeni i społeczeństwie; wspólnie żyli i pracowali, a także dzielili się opowieściami. Wszystko to zniknęło w zawierusze II wojny światowej, ale wierzę, iż te właśnie doświadczenia ukształtowały polską literaturę oraz naszą ciekawość i wrażliwość na inne kultury” - tłumaczy Buchalik.

W najbliższych tygodniach ma zostać opublikowane w Stanach Zjednoczonych nowe tłumaczenie na angielski “Ulicy Krokodyli”. Obecnie istnieje jedynie przekład z lat 60. ubiegłego wieku.

“Dla irlandzkich czytelników to będzie świetna okazja porównania obydwu tłumaczeń i zobaczenia, jak przekład wpływa na odbiór literatury obcojęzycznej i na ile różnych sposobów może być czytana ta sama książka” - wskazuje Polka.

Jako propozycja z Argentyny zostanie zaprezentowany “Martin Fierro” José Hernándeza, a z Nigerii “Things Fall Apart” Chinuy Achebe. Dyskusja panelowa Beyond Borders Book Club jest zaplanowana na najbliższą niedzielę, 4 marca, o godzinie 15:30, Temple Gate, Ennis. Wstęp wolny.

 

  Komentarze


  • PORANNY CZYTELNIK
   1 marca, 09:54

   CZY CZYTELNIK KUPIŁ SZUFLE DO ODSNIEŻANIA? I NA KUPKI POD ŚNIEŻKIEM NIECH BACZY BO ROZBEBLE PO CHODNIKU.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.09.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.309 złUSD 3.662 złCHF 3.818 zł

  Sport


  Reklama