Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandia z najdłuższymi kolejkami pacjentów w Europie

Irlandia z najdłuższymi kolejkami pacjentów w Europie
Irlandzkie szpitale słyną z długich terminów oczekiwania na konsultacje i zabiegi. (Fot. A. Kubas/Londynek.net)
Irlandia zmaga się z najdłuższymi w Europie kolejkami pacjentów - wskazuje tegoroczny raport Euro Health Consumer Index. Ostatnio spadł też poziom służby zdrowia na Wyspie.
Reklama

Listy Irlandczyków czekających na zabiegi i konsultacje "nie mają końca” - konkludują autorzy dokumentu.

"Irlandia dąży do tego, by czasy oczekiwania nie były dłuższe niż 18 miesięcy. Tymczasem nawet jeśli to się uda, to i tak kraj będzie pod tym względem na szarym końcu Europy” - można przeczytać w raporcie.

W ostatnim roku Irlandia straciła pod względem ogólnej oceny służby zdrowia – wśród 35 krajów spadła z 21. na 24. miejsce. Polska uplasowała się dla porównania na 29., a Wielka Brytania na 15. pozycji rankingu. Najlepiej wypadła z kolei Holandia.

Zielona Wyspa dobrze wypadła natomiast pod względem dostępu do leków i niskiej śmiertelności niemowląt. Zdołała także obniżyć ilość przypadków zakażenia gronkowcem złocistym odpornym na metycilinę.

"Raport pokazuje, że w ogóle europejska opieka medyczna stale się poprawia – głównie pod względem mniejszej śmiertelności noworodków, przeżywalności chorób serca, zawałów i nowotworów. Pacjenci mają coraz większy wybór i możliwość angażowania się w leczenie. Jednak jeszcze zbyt wiele krajów ma problemy z nieefektywnymi sposobami finansowania i dostarczania usług medycznych” - wskazują autorzy raportu.

Jako wzór do naśladowania przez inne kraje specjaliści podają w dokumencie Holandię, Szwajcarię, Finlandię, Słowację, Czarnogórę i Macedonię.

Irlandzki rząd przeznaczył w tym roku €55 mln na skrócenie list oczekujących. W poniedziałek w całym kraju na wózkach oczekiwało na szpitalne łóżka 543 pacjentów.

 

  Komentarze


  • Ogr
   1 lutego, 11:58

   ale za to lekarze zarabiaja tutaj krocie, wiec nie ma komu - w przeciwienstwie do tego co sie w Polsce dzieje - protestowac I domagac sie wiekszych kwot na sluzbe zdrowia. syty glodnego nie zrozumie.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama