Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandia upamiętnia postać hrabiny Markieviczowej

Irlandia upamiętnia postać hrabiny Markieviczowej
Irlandia, podobnie jak Wielka Brytania, postanowiła upamiętnić ruch sufrażystek. (Fot. Twitter/@TaraFlynn)
Vótáil100 to projekt poświęcony obchodom 100-lecia przyznania kobietom prawa do głosowania. W specjalny sposób upamiętniona zostanie postać hrabiny Markieviczowej, pierwszej kobiety wybranej do brytyjskiego parlamentu.
Reklama

Oficjalnej prezentacji programu dokonał marszałek irlandzkiego sejmu Ceann Comhairle.

"Vótáil100 ma na celu uczczenie pamięci kobiet zaangażowanych w ruch sufrażystek, a także skupienie się na szerszych zagadnieniach partycypacji kobiet w życiu politycznym. Upamiętnimy szczególnie znamienitą postać Constance Markievicz, pierwszej kobiety wybranej do Westminsteru, która jednak nigdy nie zasiadła w parlamencie. Wybrała za to rolę posłanki w pierwszym irlandzkim sejmie” - przypomniał.

Comhairle podkreślił, iż panie zbyt długo były odsuwane od władzy i dodał, że odegrały one bardzo ważną rolę w formowaniu państwa irlandzkiego.

"Brak kobiet na kartach historii pokazuje, jak były one wykluczane z fundamentalnych aspektów życia społecznego i politycznego, a ich ważny wkład ignorowany. Naszym zadaniem dzisiaj jest uświadamianie, jak ważną rolę odegrały i nadal odgrywają one w irlandzkim życiu politycznym” - wskazał.

Przewodniczącą komitetu organizacyjnego obchodów została senator Ivana Bacik.

"Tę ważną rocznicę obchodzić będziemy przez cały 2018 rok, poprzez ekscytujący program kulturalny, edukacyjny i historyczny. Mamy nadzieję, że nie tylko zachęci on więcej pań do angażowania się w politykę, ale także przypomni nam, jak ważne jest prawo do głosowania” - zaznaczyła.

Constance Markievicz była aktywną działaczką społeczną i polityczną. W 1900 roku, jako 32-latka, wyszła za mąż za Polaka, hrabiego Kazimierza Markiewicza. Brała czynny udział w powstaniu wielkanocnym w 1916 roku oraz tworzeniu irlandzkiej państwowości. Wielokrotnie aresztowana, nie ustępowała w swojej działalności. Z więzienia wystartowała do brytyjskiej Izby Gmin, w pierwszych wyborach, w których miały prawo brać udział kobiety. Mandat zdobyła, jednak go zbojkotowała, tworząc własny narodowy parlament Irlandii – Dáil Éireann. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama