Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Irlandia przyciąga Polaków z wykształceniem"

"Irlandia przyciąga Polaków z wykształceniem"
Badaczka wyjaśniła, że to częściej Polki niż Polacy wiążą się z irlandzkimi partnerami. W 2013 roku zawarto aż 170 mieszanych, polsko-irlandzkich małżeństw. (Fot. Danny Boy/Londynek)
W najstarszym uniwersytecie Irlandii, Trinity College w Dublinie odbyła się w czwartek konferencja na temat migracji Polaków. Głównym jej tematem była migracja na Zieloną Wyspę po 2004 roku oraz jej skutki.
Reklama
Reklama

Na zaproszenie organizacji Forum Polonia oraz w ramach obchodów 10. rocznicy polskiej akcesji do Unii Europejskiej odbyła się konferencja na temat polskiej migracji na Zieloną Wyspę. Wykład wygłosiła specjalnie zaproszona na tę okazję dr Antje Röder z Wydziału Socjologii Trinity College w Dublinie.

Zajmująca się tematyką migracji badaczka w sposób bardzo szczegółowy wyjaśniła przyczyny oraz skutki migracji Polaków do Irlandii - począwszy od nawiązania do upadku polskiego komunizmu, poprzez transformację polskiej gospodarki lat 90-tych.

„Oprócz motywów czysto ekonomicznych, pozwalających mieć pracę, oszczędności i pewną przyszłość, Polacy chcieli wyrwać się z panujących wówczas w Polsce tzw. warunków socjalnej stagnacji. Szczególnie dotyczyło to tych obszarów Polski nie do końca rozwiniętych” – rozpoczęła naukowiec.

„Ciekawa rzecz jeśli chodzi o cele emigracji wysunęła sie w przeprowadzonych w 2001 roku badaniach, w których pytano Polaków dokąd wyemigrowaliby, mając taką możliwość po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Okazało się, że aż 48% respondentów wybrało wówczas pracę w Niemczech, 9% - w Anglii, natomiast nikt wówczas nie wskazał na Irlandię jako cel swojej wędrówki” – poinformowała badaczka.

Prowadząca wykład wspomniała, że Polacy jako naród cenią sobie jakość życia. To jeden z powodów, dla których staramy się migrować do krajów zapewniających lepsze warunki w tym względzie. „Ubóstwo, brak pracy, możliwości rozwoju – to wszystko przyciągnęło młodych Polaków do Irlandii. Stąd wcale nie dziwi fakt, że ponad 60% emigrantów godzi się na życie w nowej rzeczywistości, która de facto oprócz może języka nie różni się znacząco od tego, co mieli w kraju pochodzenia” – dodała Antje Röder.

Charakterystyczne jest także to, że badania Polaków emigrujących do Irlandii wykazały, że jest wśród nich największy odsetek osób wykształconych. Irlandia okazała się magnesem przyciągającym także ludzi z fachem w ręku. „W 2011 roku w Irlandii było prawie 69% Polaków w wieku produkcyjnym pomiędzy 25 a 44 lat. Badania ukazały, że jest wśród nich największy odsetek ludzi z jakimkolwiek wykształceniem - wyższym czy zawodowym, tak potrzebnym w poprzednich latach, gdy celtycki tygrys stał jeszcze na nogach. Przeważali wówczas mężczyźni, choć w latach 2007-2009 część z nich wyjechała z wyspy. Mimo wszystko Irlandia przyciągała Polaków z wyższym wykształceniem jak żaden inny kraj w Europie” - zauważyła doktorantka.

Wspomniała także o nastawieniu rodzimych mieszkańców wyspy do przybyszów znad Wisły. „Przeważały pozytywne opinie o Polakach jako dobrych pracownikach, którzy nie manifestowali swoich politycznych przekonań. Irlandczycy w badaniach wskazywali, że Polacy najszybciej zintegrowali się z irlandzką społecznością i, co bardzo ważne – nie czuli się aż tak dyskryminowani jak pozostałe narodowości przebywające na wyspie” – podkreśliła prelegentka.

Tłumacząc kwestię małżeństw mieszanych z udziałem Polaków w Irlandii stwierdziła, że to częściej Polki decydują się na irlandzkiego partnera. W samym 2013 roku zawarto aż 170 mieszanych, polsko-irlandzkich małżeństw.

Na pytanie, dlaczego to język angielski jest dominującym w polsko-irlandzkich rodzinach, odpowiedziała:
„Jest językiem prostszym, szybszym w codziennej komunikacji. Migrujący partner szybciej dostosuje się komunikacyjnie i językowo niż ten, który już w danym kraju przebywa. Dodatkowo mogę stwierdzić, że małżonkowie decydują się na komunikację w domu po angielsku, gwarantując w ten sposób dzieciom lepszy start w przyszłości" – podsumowała dr Antje Röder.

W konferencji uczestniczyło kilkudziesięciu słuchaczy z różnych krajów.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama