Menu

Irlandia nie wyklucza przyspieszenia luzowania restrykcji

Irlandia nie wyklucza przyspieszenia luzowania restrykcji
Szybciej mogą zostać otwarte m.in. puby. (Fot. Getty Images)
Jeśli koronawirus pozostanie pod kontrolą, możliwe jest otwarcie niektórych sektorów irlandzkiej gospodarki wcześniej, niż przewidziano to w planie luzowania restrykcji - oświadczył wczoraj minister zdrowia Irlandii, Simon Harris.
Reklama

W poniedziałek w Irlandii rozpoczął się pierwszy z pięciu etapów znoszenia ograniczeń. Do pracy mogą wrócić osoby wykonujące zajęcia na zewnątrz. Otwarte zostały m.in. sklepy z materiałami budowlanymi, z narzędziami, ogrodnicze, warsztaty samochodowe, zaś ludzie mogą się spotykać na zewnątrz w grupach do czterech osób.

"Mam wrażenie, że dobrze sobie radzimy ze znoszeniem ograniczeń. Myślę, że są powody do ostrożnego optymizmu" - przyznał Harris w rozmowie z Reutersem, odnosząc się do pytania, kiedy kraj będzie mógł przejść do fazy drugiej.

Właściciele pubów, które zgodnie z planem otwarte miałyby być dopiero 10 sierpnia, wskazują, że wobec postępów w zwalczaniu epidemii mogłoby to nastąpić szybciej. Harris zaznaczył, że jest otwarty na kwestię szybszego otwarcia niektórych sektorów, ale - jak dodał - zachowana zostanie trzytygodniowa przerwa między poszczególnymi etapami, aby monitorować wszelkie zmiany w rozprzestrzenianiu się wirusa.

Od poniedziałku w Irlandii do pracy mogły wrócić osoby wykonujące zajęcia na zewnątrz. (Fot. Getty Images)

"Jeśli wszystko z wirusem będzie dobrze, czy można byłoby przyjrzeć się czemuś w fazie czwartej i przenieść to do fazy trzeciej? Teoretycznie tak, ale wszystkie etapy są uzależnione od potencjalnego ryzyka i wszystko będzie zależeć od tego, jak to wpłynie na aktywność wirusa" - wskazał Harris. Podkreślił też, że ważne jest, aby szkoły zostały otwarte zgodnie z planem we wrześniu.

W ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło w Irlandii 11 osób i wykryto 64 nowe zakażenia. W obu przypadkach są to liczby podobne do tych z ostatnich kilku dni, co wskazuje na utrzymywanie się trendu spadkowego.

Dotychczas w Irlandii z powodu Covid-19 zmarło 1 571 osób, zaś liczba wszystkich wykrytych zakażeń wynosi 24 015. 

Czytaj więcej:

Irlandia: Początek luzowania restrykcji i tylko 4 nowe zgony na Covid-19

Irlandia: Kolejny rekordowy spadek liczby zakażeń

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.05.2020
  GBP 5.046 złEUR 4.511 złUSD 4.143 złCHF 4.260 zł

  Sport


  Sport

  Reklama