Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia likwiduje program "złotych wiz" dla inwestorów. Obawy budzą aplikanci z Chin

Irlandia likwiduje program "złotych wiz" dla inwestorów. Obawy budzą aplikanci z Chin
Programy złotych wiz dla inwestorów funkcjonowały dotąd w 12 krajach UE, w tym w Irlandii. (Fot. Getty Images)
Zaskakująca decyzja rządu o zakończeniu istniejącego od dziesięciu lat programu pobytu dla inwestorów - powszechnie znanego jako 'złote wizy' - nastąpiła po pojawieniu się obaw dotyczących niezweryfikowanych osób aplikujących o nie i brakiem rzeczywistego tworzenia nowych miejsc pracy w związku z tym - donosi Independent.ie.
Reklama
Reklama

Ministrowie zatwierdzili nagłą likwidację Programu Inwestorów Imigracyjnych (Immigrant Investor Programme - IIP) po tym, jak w poufnej notatce otrzymali ostrzeżenie, że obecnie "dominuje w nim znaczne pasywne przekazywanie funduszy na rzecz społeczeństwa obywatelskiego przez osoby fizyczne o niewielkich lub zerowych powiązaniach z Irlandią, co wiąże się z brakiem strategii inwestycyjnej i tworzeniem niewielkiej liczby nowych miejsc pracy".

Program oferował prawo pobytu inwestorom spoza UE, którzy przez co najmniej trzy lata wpłacali 1 mln euro do irlandzkich firm lub funduszy. Próg wynosił 2 mln euro w przypadku finansowania nieruchomości i 500 000 euro w przypadku darowizn "charytatywnych" lub na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.

Rząd otrzymał informację, że ponad 90 proc. tych wnioskodawców pochodzi z Chin i "przeprowadzenie procesu weryfikacji tej grupy osób jest niezwykle skomplikowane z wielu powodów".

Do końca ubiegłego roku ministerstwo sprawiedliwości zatwierdziło ponad 1 613 wniosków w ramach programu wizowego, z czego 1 511 dotyczyło wnioskodawców z Chin. Podobne programy zostały zakwestionowane w UE i OECD z powodu obaw o pranie pieniędzy lub korupcję.

Decyzja o likwidacji irlandzkiego programu poprzedza wprowadzenie obowiązującego w UE prawa dotyczącego kontroli inwestycji, w ramach którego badane byłyby inwestycje spoza UE o wartości przekraczającej 2 mln euro w infrastrukturę krytyczną, technologię, surowce, informacje lub media.

Inwestycje mogą zostać zablokowane, jeśli mają lub mogą mieć niekorzystny wpływ na stan bezpieczeństwa, lub porządku publicznego państwa.

Od momentu utworzenia w 2012 roku irlandzki program Immigrant Investor Programme (IIP) umożliwił napływ zagranicznego kapitału do Irlandii na kwotę 1,3 mld euro - podał resort sprawiedliwości - w tym do organizacji społecznych i sportowych.

Całkowity zasób bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Irlandii na koniec 2021 r. wyniósł ponad 1,2 trn euro - podał irlandzki urząd statystyczny.

UE i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju skrytykowały programy "pobytu przez inwestycje", mówiąc, że są one otwarte na ryzyko prania pieniędzy, korupcji, uchylania się od płacenia podatków i wykorzystywania przez gangi przestępczości zorganizowanej.

Według sprawozdania Parlamentu Europejskiego, w latach 2011-2019 z podobnych systemów w UE skorzystało co najmniej 130 tys. osób, generując przychody w wysokości ponad 21,8 mld euro dla zainteresowanych krajów.

Czytaj więcej:

Zagraniczni przedsiębiorcy robią biznes w Polsce. Wśród nich są także Rosjanie

Dzięki zagranicznym inwestorom gospodarka Irlandii odnotowała wzrost PKB w IV kwartale 2022 r.

Irlandzka policja jeździ na zagraniczne lotniska, by kontrolować uchodźców udających się do Irlandii

Wielka Brytania: Chińskie kamery do monitoringu groźniejsze niż balony szpiegowskie

Była premier Truss wzywa do utworzenia "gospodarczego NATO" przeciw Chinom

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama