Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandia druga z liczbą skazanych na dożywocie

Irlandia druga z liczbą skazanych na dożywocie
W Irlandii zawsze wydaje się wyrok dożywocia w przypadku zabójstw. (Fot. Getty Images)
Irlandia zajmuje drugie miejsce, na 47 narodów europejskich, pod względem liczby więźniów odbywających wyrok dożywocia. Na szczycie tabeli znajduje się Irlandia Północna, a trzecia jest Grecja - informuje 'The Irish Examiner'.
Reklama

Raport został opracowany przez Radę Europy -  międzynarodową organizację rządową, która obejmuje 28 państw UE i wiele sąsiadujących krajów, od Islandii na zachodzie po Ukrainę na wschodzie.

Według danych za 2017 r., ​​w irlandzkich więzieniach przebywało 358 więźniów odbywających karę dożywocia. W Irlandii za zabójstwo zawsze zapada taki wyrok, a sądy nie mają możliwości - tak jak w innych krajach - orzekać mniejszych kar w zależności od kategorii morderstwa.

Co więcej, więźniowie odbywający dożywocie w tym kraju są uprawnieni do ubiegania się o zwolnienie warunkowe po odbyciu 7 lat kary. W praktyce takie osoby wychodzą zazwyczaj po 19 latach spędzonych za kratkami - informuje Rada Europy.

Raport pokazuje, że średnia w 47 krajach dla więźniów odbywających karę 20 lat pozbawienia wolności lub więcej wynosiła 3,2 proc., co jest wartością znacznie wyższą niż w Irlandii, gdzie wskaźnik ten kształtował się na poziomie 0,2 proc. Ponadto, średnia dla wyroków od 10 do 20 lat więzienia wynosiła 12,4 proc. w całej Europie, podczas gdy w Irlandii - 7,9 proc.

Odsetek więźniów skazanych za zabójstwa i próby zabójstw w Irlandii był zbliżony do średniej europejskiej (14,1 proc. wobec 13,6 proc.). Dane pokazują również, że więcej więźniów odsiaduje wyroki w Irlandii za gwałty (6,7 proc. wobec 4,6 proc.) i inne przestępstwa seksualne (6 proc. wobec 3,9 proc.).

Na Zielonej Wyspie wskaźnik populacji więziennej wynosi 79,5 na 100 tys. osób; dla porównania średnia dla krajów Europy to 123,7. Najwięcej osadzonych na 100 tys. mieszkańców ma Anglia i Walia (142,4).

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2019
  GBP 4.762 złEUR 4.351 złUSD 3.921 złCHF 4.001 zł

  Sport


  Reklama