Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandia: Rośnie liczba lokatorów zagrożonych eksmisją

Irlandia: Rośnie liczba lokatorów zagrożonych eksmisją
Rynek nieruchomości w Irlandii staje się coraz bardziej nieprzyjazny lokatorom. (Fot. Getty Images)
Dramatyczny wzrost liczby osób poszukujących pomocy w związku z zagrożeniem eksmisją odnotowała organizacja Treshold. 'W sektorze mieszkaniowym dzieje się coraz gorzej' - ostrzegła prezes agencji.
Reklama

W opublikowanym dziś corocznym raporcie, organizacja poinformowała o rosnącej liczbie zgłoszeń od lokatorów zagrożonych utratą domu, ze względu na landlordów chcących sprzedać nieruchomość. W 2017 roku telefony od osób, którym wypowiedziano umowę, stanowiły 32% wszystkich. To o 14% więcej niż rok wcześniej.

“W ciągu 12 miesięcy przyjęliśmy 73,5 tys. telefonów. W sektorze widać coraz większe zagrożenie” - wskazała w RTE prezes Aideen Hayden.

Treshold reprezentował w ostatnim roku - przed Rental Tenancy Board - 209 osób, które landlord próbował oszukać. Hayden podała przykład lokatorów, którzy otrzymali wypowiedzenie od właściciela twierdzącego, że chce sprzedać dom - później jednak wystawił go ponownie do wynajęcia. “Sprzedaż była tylko wymówką” - podkreśliła działaczka, nawołując rząd do niezwłocznego rozwiązania dwóch najbardziej palących problemów: windowanych w górę czynszów oraz sprzedaży nieruchomości.

Zdaniem szefowej organizacji, rynek potrzebuje także otwartego i przejrzystego systemu rejestracji wynajmu. “Bez tego ustawa o ochronie czynszów w strefach rent pressure po prostu nie działa” - dodała.

“Pomimo wprowadzenia w specjalnych strefach ochronnych limitu 4% podwyżki komornego, w Dublinie ceny podrożały o 10%” - ujawniła.

Hayden podkreśliła także, iż w innych krajach przy sprzedaży nieruchomości lokatorzy nie muszą ich opuszczać.

“Ludzie są wyrzucani na bruk, a tymczasem domy na sprzedaż stoją puste miesiącami, a nawet latami” - podsumowała prezes działającej od 40 lat organizacji.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.05.2019
  GBP 4.927 złEUR 4.307 złUSD 3.854 złCHF 3.820 zł

  Sport


  Reklama