Menu

Irlandia: Powstała komisja ds. odbierania obywatelstw imigrantom

Irlandia: Powstała komisja ds. odbierania obywatelstw imigrantom
Powodem utworzenia nowego organu jest rosnąca liczba osób występujących w Irlandii o naturalizację. (Fot. Getty Images)
W Irlandii rozpoczęła działalność komisja rozpatrująca sprawy o odebranie obywatelstwa osobom, które nabyły je nielegalnie. Podejrzanym nie przysługuje bezpłatna pomoc prawna - poinformowało irlandzkie Ministerstwo Sprawiedliwości.
Reklama

Celem powołania Committee of Inquiry jest odbieranie statusu obywatela osobom, które uzyskały go dzięki oszustwu lub na podstawie podania nieprawidłowych informacji.

“Rząd zamierza także zająć się naturalizowanymi obywatelami, którzy wstąpili poza krajem do organizacji terrorystycznych, jak np. do tzw. Państwa Islamskiego, tym samym łamiąc przysięgę o wierności Irlandii” - przekazał “The Irish Times”.

Powodem utworzenia nowego organu jest rosnąca liczba osób występujących w Irlandii o naturalizację.

Trzyosobowa komisja rozpatrzyła w grudniu dwie sprawy. W efekcie minister cofnął obywatelstwo Aliemu Charafowi Damache, który w ubiegłym roku został skazany w USA za wspieranie islamskiego terroryzmu. Mężczyzna zaskarżył decyzję do Sądu Krajowego. W drugim przypadku sprawa dotyczyła kobiety z Afryki, która podała inne od faktycznego państwo pochodzenia.

Na nadchodzące miesiące zaplanowanych jest kolejnych 38 posiedzeń.

Zgodnie z prawem, nowy organ ma prawo zbierać dowody i przesłuchiwać świadków. Osoby, którym zostanie odebrany status obywatela, mogą się od decyzji odwołać. Od 2015 roku, jak informuje dziennik, z opcji tej nie skorzystało tylko 5 osób i tym samym stały się pierwszymi w historii, które utraciły irlandzkie obywatelstwo.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.12.2019
  GBP 5.076 złEUR 4.285 złUSD 3.850 złCHF 3.918 zł

  Sport


  Reklama