Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandia: Powroty z emigracji trudne i kosztowne

Irlandia: Powroty z emigracji trudne i kosztowne
Wielu Irlandczyków decyduje się na powrót na Zieloną Wyspę i spotyka się z licznymi utrudnieniami. (Fot. Getty Images)
Powroty z emigracji są dla Irlandczyków nie tylko stresujące, ale także drogie - wyliczył portal Independent.ie. Jak ocenili dziennikarze, drogie mieszkania i walka z opieką społeczną 'pochłaniają tysiące euro rocznie'.
Reklama

“Trudności ze znalezieniem lokum w przystępnej cenie w dobie kryzysu to tylko jeden z problemów powracających do ojczyzny. Irlandczycy muszą się dodatkowo liczyć z tym, że będą płacili za ubezpieczenie zdrowotne więcej, niż gdyby nigdy nie opuszczali kraju. Wyboista droga czeka ich także przy występowaniu o zasiłki socjalne” - pisze portal.

Powracający emigranci mogą być zmuszeni płacić więcej za prywatne ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ obecnie osoby, które wykupują je po przekroczeniu 34. roku życia, muszą ponosić dodatkową opłatę 2% za każdy rok powyżej limitu wieku. W przypadku 69 latków koszty te mogą wynieść aż 70%.

Powracający emigranci mogą uniknąć opłat, jeśli przystąpią do programu w czasie 9 miesięcy od powrotu.

Utrudnieniem jest także fakt, że wracający z zagranicy dopiero po 5 latach nabywają prawo do darmowego przeglądu dentystycznego oraz badania wzroku w ramach State's Treatment Benefit Scheme – w zależności od kraju, do jakiego wyemigrowali.

“Aby skorzystać z tych świadczeń, należy generalnie mieć opłacone 260 składek PRSI, z czego co najmniej 39 co najmniej 2 lata przed wystąpieniem o zasiłek. Irlandczycy powracający z krajów UE mogą mieć zaliczone składki z zagranicy, jednak pod warunkiem, że rozpoczęli pracę na Zielonej Wyspie i opłacili przynajmniej jedną składkę” - tłumaczy serwis.

Powracający do kraju spotykają się także z trudnościami w uzyskaniu pewnych rodzajów zasiłków socjalnych – jak child benefit (rodzinny), carer's allowance (opiekuńczy), jobseeker's allowance (dla bezrobotnych), disability allowance (dla niepełnospranych), one-parent family payment (dla samotnych rodziców) oraz non-contributory State pension (emerytura bezskładkowa). Warunkiem ich uzyskania jest bowiem posiadanie statusu rezydenta.

“Do posiadania tego statusu nie wystarczy niestety bycie Irlandczykiem. Należy dodatkowo udowodnić powiązania z krajem i chęć zamieszkania tutaj” - tłumaczy rzecznik Safe Home Ireland.

Niemniej trudne może być uzyskanie numeru Personal Public Service Number (PPSN), ponieważ wymagane jest do tego potwierdzenie irlandzkiego adresu.

“Aby uniknąć problemów po powrocie do kraju, osoby powinny zasięgnąć informacji w takich organizacjach jak Safe Home Ireland czy Crosscare” - podsumowuje portal.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2019
  GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama