Menu

Irlandia: Ponad 700 osób od 20 lat na zasiłku dla bezrobotnych

Irlandia: Ponad 700 osób od 20 lat na zasiłku dla bezrobotnych
Irlandia boryka się z problemem nadużyć systemu opieki społecznej. (Fot. Getty Images)
Ponad 700 osób pobiera zasiłek dla bezrobotnych dłużej niż 20 lat - poinformowało irlandzkie ministerstwo opieki społecznej (Department of Employment Affairs and Social Protection). 8,6 tys. zarejestrowanych nie pracuje od ponad dekady.
Reklama

4 proc. wszystkich irlandzkich bezrobotnych stanowią osoby korzystające ze świadczenia od ponad 10 lat. Znaczna większość z nich - 6,4 tys. - przebywa na zasiłku przez 10-15 lat.

Ministerstwo odmówiło odpowiedzi na pytanie, ile wynosi rekord pobierania świadczenia oraz ile osób korzysta z niego ponad 30 lat. Urzędnicy powołali się na ustawę o ochronie danych osobowych - informuje Independent.ie.

Rzecznik do spraw opieki społecznej partii Fianna Fáil, Willie O'Dea, jest zaskoczony, jak przy dzisiejszych wymogach aktywnego poszukiwania pracy niektórym udaje się od ponad 20 lat korzystać z zasiłku.

“Rząd wydaje ogromne pieniądze na usługi prywatnych firm zajmujących się aktywizacją zawodową. Turas Nua czy Seetec otrzymały €70-€80 mln głównie na wychwytywanie długotrwale bezrobotnych i znajdowanie im odpowiedniego zatrudnienia. W ogólnym kontekście to małe kwoty, jednak nadal znaczące, biorąc pod uwagę, że pracodawcy mają kłopoty z obsadzaniem wakatów, a kraj jest bliski pełnego zatrudnienia” - zastanawia się polityk opozycji, apelując do minister Reginy Doherty o zlecenie lokalnym urzędom dostarczenie danych tych osób i przeprowadzenie wywiadów w celu oceny, na czym polega problem.

Jak tłumaczy Brid O'Brien z Irish National Organisation for the Unemployed, na zjawisko długotrwałego bezrobocia składa się wiele czynników. Należą do nich m.in. dyskryminacja ze względu na wiek oraz brak zaangażowania ze strony beneficjentów.

“System zostawia wiele osób w spokoju - przez ich pochodzenie i miejsce zamieszkania, czy osobiste problemy, jak choroby psychiczne czy narkomania" - wylicza, dodając, że niektórzy ludzie doświadczają dyskryminacji, na przykład dlatego, że należą do społeczności wędrownej.

Dane ministerstwa pokazują jednocześnie, że większość, bo 58 proc. beneficjentów, przebywa na zasiłku krócej niż rok (116,2 tys.), kolejne 22 tys. od roku do dwóch, a 6 proc. od dwóch do trzech.

Głównym sposobem niedopuszczania do długotrwałego bezrobocia jest rządowy program JobPath.

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   14 stycznia, 11:55

   Nie trzeba być inteligentnym żeby dojść do sedna problemu jakim dzisiaj są głodowe pensje dla pracujących a sowite benefity dla bezrobotnych.Kiedy pracująca mamę i tatę dwójki dzieci nie stać na basen dla dzieci czy wyjazd chociaż na 4 dni wakacje a rodzina gdzie nikt nie pracuje gdzie gminy sponsorują taki basen dając darmowe karnety przedszkola etc.gdzie bezrobotni jeżdżą na wakacje to jak wtedy przekonać leniwców do pracy?chyba głupi poszedłby do pracy.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.10.2019
  GBP 4.971 złEUR 4.277 złUSD 3.831 złCHF 3.890 zł

  Sport


  Reklama