Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia Północna uczciła pamięć pilotów Polskich Sił Zbrojnych

Irlandia Północna uczciła pamięć pilotów Polskich Sił Zbrojnych
Uroczystość przyciągnęła wielu gości. (Fot. Ulster Aviation Society)
Belfast oraz miasto Lisburn w Irlandii Północnej uczciły przedwczoraj pamięć pilotów Polskich Sił Zbrojnych, uczestników Bitwy o Anglię w przeddzień rocznicy wielkiego zwycięstwa 15 września 1940 roku.
Reklama
Reklama

W przedpremierowym pokazie wyprodukowanego w USA filmu Sławomir Cioka "Spitfire: Historia Alexa Herbsta" wzięli udział liczni przedstawiciele lokalnych władz, w tym reprezentanci Rodziny Królewskiej, zastępca burmistrza miasta Lisburn,  piloci, dowódcy i kadeci RAF-u. Polskie władzę reprezentawał Tomasz Tadla, polski konsul z Edynburga oraz Jerome Mullen Honorowy Konsul RP w Irlandii Północnej. Na widowni znaleźli się także reprezentanci Polonii oraz liczni przedstawiciele lokalnej społeczności.

Irlandia Północna pamięta o tym, że polskie Dywizjony RAF-u: 303 i 315 w trakcie wojny stacjonowały w bazie Ballyhalbert. 15 pilotów zginęło tu w trakcie wojny nie w walce, ale w powtarzających się wypadkach w czasie złej pogody i w okolicach gór. Ofiar mogłoby być więcej, gdyby nie Alex Herbst - bohater filmu pokazywanego w historycznym hangarze RAF-u w Lisburn, na dawnym lotnisku Long Kesh. Widzowie usłyszeli po raz pierwszy o niebezpiecznej akcji ratowania od pewnej śmierci 11-osobowej załogi amerykańskiego liberatora tuż na wybrzeżem Irlandii.

Po raz pierwszy nawet oficerowie RAF-u usłyszeli o losie polskich pilotów po wojnie. Powtarzali, że nie mieli świadomości tego, jak władze Wielkiej Brytanii potraktowały naszych bohaterów w obliczu sytuacji, w której ci nie mogli bezpiecznie wrócić do Polski będącej już pod panowaniem komunistów.

"Spitfire: Historia Alexa Herbsta" opowiada o całym jego życiu ze szczególnym uwzględnieniem okresu II Wojny światowej. Film został ukończony tuż przed śmiercia bohatera w maju tego roku. Zdaniem obecnego na pokazie reżysera Sławomira Cioka najważniejsze w filmie pokazanie było dramatycznego przebiegu wojny oczami polskiego pilota, który nawet w ciężkich warunkach zachował pogodę ducha i nietuzinkowe poczucie humory. "Cieszę się, że wodzowie reprezentujacy zróżnicowane środowiska zaakceptowali takie ujęcie tematu i historii, która jest również częścia dziedzictwa Irlandii Północnej" - przekazał.

Gospodarzem wieczoru był Paul Clark - prezenter wiadomości UTV. Z mini recitalem wystąpiła Katy Carr, brytyjsko-polska artystka, uważana za Ambasadorkę polskie kultury w Wielkiej Brytanii, której twórczość zainspirowana jest losami polskich bohaterów II Wojny Światowej. Katy zaprezwntowała utwory z albumów Paszport i Polonia.

Imprezę zorganizował edukacyjny projekt historyczny "For Your Freedom and Ours", korzystając z gościny Ulster Aviation Society. 

Pokaz filmu zakończył się gromkimi oklaskami widowni. (Fot. Ulster Aviation Society)

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama