Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia Płn.:"Nie było rządowych nacisków ws. aresztowania Adamsa"

Irlandia Płn.:"Nie było rządowych nacisków ws. aresztowania Adamsa"
Cameron zapewnia, że nie było rządowych nacisków ws. aresztowania Adamsa (Fot. Getty Images)
Rząd Irlandii Północnej zaprzeczył, jakoby wywierał polityczne naciski w sprawie aresztowania przywódcy północnoirlandzkiej partii Sinn Fein, Gerry'ego Adamsa, w związku z morderstwem popełnionym przez IRA w latach 70.
Reklama
Reklama
Podobne dementi wystosował rząd w Londynie.
"Czy ktoś chce mi powiedzieć, że jeśli policja wie o zeznaniach i dowodach w sprawie tak barbarzyńskiej zbrodni, to przesłuchanie przez nią podejrzanych jest kwestią polityczną?" - pytał retorycznie pierwszy minister autonomicznego rządu Irlandii Płn., zwolennik unii z Wielką Brytanią, Peter Robinson na konferencji prasowej w Belfaście.

"Mielibyśmy do czynienia z politycznymi naciskami, gdyby policja nie przesłuchała osób uważanych za powiązane z tą sprawą" - dodał.

Także brytyjski premier David Cameron wykluczył polityczną interwencję w sprawie aresztowania Adamsa. "Zarówno w Anglii, jak i Irlandii Północnej mamy niezawisłe sądownictwo, nie doszło do jakiejkolwiek interwencji politycznej" - podkreślił w rozmowie z telewizją Sky.

Wcześniej wiceszef ulsterskiego rządu, członek Sinn Fein Martin McGuinness stwierdził, że poprzez aresztowanie Adamsa bliżej niesprecyzowane "mroczne siły" wewnątrz północnoirlandzkiej policji chcą podkopać proces pokojowy. Według niego, cała sprawa ma związek z przypadającymi na maj wyborami samorządowymi w Irlandii Płn.

Gerry Adams w środę dobrowolnie zgłosił się na posterunek policji i został zatrzymany po przesłuchaniu w sprawie morderstwa popełnionego przez Irlandzką Armię Republikańską (IRA), zbrojne ramię Sinn Fein, w 1972 r.

Według ustaleń policji, 37-letnia wdowa i matka 10 dzieci Jean McConville, mieszkanka jednej z zachodnich dzielnic Belfastu, została uprowadzona i zastrzelona przez IRA, która podejrzewała, że kobieta jest informatorką armii brytyjskiej. Jej zwłoki znaleziono po ponad 30 latach, w sierpniu 2003 r., na plaży w należącym do Irlandii hrabstwie Louth, przy granicy z Irlandią Północną.
Adams twierdzi, że nie brał bezpośredniego udziału w akcjach zbrojnych IRA oraz nie ma żadnego związku z zabójstwem McConville.

IRA, reprezentująca katolicką mniejszość Irlandii Północnej, prowadziła przez trzy dziesięciolecia walkę z protestantami oraz wspieranymi przez brytyjską armię władzami Irlandii Północnej. Dążyła do oderwania Irlandii Północnej od Wielkiej Brytanii i przyłączenia jej do sąsiedniej Irlandii. Starcia i akty terroru zakończył dopiero układ pokojowy zawarty w 1998 r.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama