Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia Płn.: Rozłamowa grupa PIRA wstrzymuje operacje zbrojne

Irlandia Płn.: Rozłamowa grupa PIRA wstrzymuje operacje zbrojne
Zdaniem grupy, obecnie "warunki nie sprzyjają prowadzeniu zbrojnego konfliktu". (Fot.www.talkceltic.net/screenshot)
Nacjonalistyczna organizacja paramilitarna Oglaigh na hEireann (ONH) z Irlandii Północnej ogłosiła wczoraj wstrzymanie operacji zbrojnych. Ta rozłamowa grupa Prowizorycznej Irlandzkiej Armii Republikańskiej (PIRA) jest odpowiedzialna za liczne zamachy bombowe.
Reklama
Reklama

"Z natychmiastowym skutkiem zawieszamy wszystkie zbrojne operacje wymierzone w Wielką Brytanię" - podała w oświadczeniu ONH.

Organizacja poinformowała również, że "prawo narodu irlandzkiego do używania siły w celu zakończenia pogwałcenia suwerenności Irlandii jest niepodważalne"; obecnie jednak "warunki nie sprzyjają prowadzeniu zbrojnego konfliktu".

Odrzucenie przemocy przez ONH z zadowoleniem przyjął Gerry Adams, przywódca partii Sinn Fein, która przez wiele lat była uznawana za polityczne skrzydło IRA.

"Nie może być żadnego usprawiedliwienia dla dalszego istnienia i działania ugrupowań zbrojnych, zarówno unionistów, jak i republikanów" - stwierdził w oświadczeniu. Lider Sinn Fein wezwał również pozostałe organizacje paramilitarne do podobnej deklaracji.

ONH, której nazwa oznacza "Żołnierze Irlandii", powstała 10 lat temu z byłych członków PIRA, która w 1969 roku odłączyła się od głównego nurtu Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA). W marcu 2013 roku członkowie OHN podłożyli 60-kilogramową bombę w pobliżu hotelu, w którym trzy miesiące później mieli przebywać liderzy państw G8. Organizacja przeprowadzała również ataki na brytyjskie posterunki policji w Irlandii Północnej.

ONH odrzuciła porozumienie wielkopiątkowe z 1998 roku, które znacznie ograniczyło przemoc po trzech dekadach nazywanych "The Troubles" ("Kłopoty"). Konflikt między irlandzkimi nacjonalistami a probrytyjskimi unionistami w Irlandii Północnej w latach 1968-1998 spowodował śmierć ok. 3,6 tys. osób.

Porozumienie wielkopiątkowe pozwoliło na utworzenie zdecentralizowanego rządu w Belfaście; w jego gestii są sprawy dotyczące gospodarki prowincji oraz opieki zdrowotnej i edukacji. Rząd taki musi być koalicją największych ugrupowań unionistycznych i republikańskich.

Niektóre organizacje paramilitarne nie uznały jednak umowy z 1998 roku i dalej przeprowadzały zamachy. Najkrwawszy miał miejsce w sierpniu 1998 w mieście Omagh; zginęło w nim 29 osób, a rannych zostało 220. Do przeprowadzenia zamachu przyznała się organizacja Prawdziwa IRA (RIRA).

Jak zaznacza jednak Reuters, w dwie dekady po podpisaniu porozumienia wielkopiątkowego zamachów w Irlandii Północnej jest znacznie mniej niż przed zawarciem umowy.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama