Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandia: Odszkodowanie dla lokatorki. Landlord zaniedbywał naprawę mieszkania

Irlandia: Odszkodowanie dla lokatorki. Landlord zaniedbywał naprawę mieszkania
Warunki mieszkaniowe nie spełniały podstawowych norm. (Fot. Irish Independent)
7 tys. euro odszkodowania przyznał organ Workplace Relations Commission kobiecie, której landlord zaniedbywał naprawy centralnego ogrzewania. Lokatorka przez ponad rok mieszkała w okropnych warunkach.
Reklama

Trybunał uznał, iż kobieta była dyskryminowana ze względu na korzystanie z dodatku mieszkaniowego Housing Assistance Payment (HAP). Mieszkanka północnego hrabstwa Dublin zmuszona była ponosić rachunki rzędu €300 miesięcznie, dogrzewając mieszkanie, w którym żyje z 2-letnią córką.

“Jak poinformowała WRC, do lokalu wprowadziła się z mężem w sierpniu 2017 roku. Niestety, we wrześniu straciła pracę. Właściciel lokalu odmówił podpisania wniosku o HAP, a wówczas kobieta złożyła skargę do trybunału. Właściciel tłumaczył podczas rozprawy, że nie pozwalała mu na to sytuacja osobista – chciał, aby do domu wprowadziły się jego dzieci. Komisja zauważyła jednak, że mężczyzna przedstawił ten argument dopiero wtedy, gdy został poproszony o podpisanie wniosku o HAP” - informuje Independent.ie.

Trybunał 2 miesiące temu nakazał landlordowi wypłacenie €7 tys. odszkodowania oraz akceptowanie w przyszłości lokatorów korzystających z dodatku mieszkaniowego. Sytuacja jednak się nie poprawiła.

“Moje dziecko przez zagrzybienie mieszkania ciągle choruje na zapalenie górnych dróg oddechowych i zatoki. Próbowaliśmy znaleźć coś innego, ale brakuje mieszkań i niewielu landlordów akceptuje HAP. Dlatego jesteśmy zmuszeni zostać tutaj. Postępowanie było bardzo stresujące, a teraz nie mamy nawet umowy. Przez to wszystko mam ataki paniki i muszę brać xanax” - skarżyła się portalowi poszkodowana.

Kobieta zgłosiła sprawę także do Residential Tenancies Board, gdzie okazało się, że nie została zarejestrowana przez landlorda oraz że nielegalnie podniósł on czynsz w pierwszym roku najmu – z €17,4 tys. do €18,7 tys. rocznie.

Rok temu dodatkowo ścieki z kanalizacji zalały jej ogródek. Pomimo wielokrotnego kontaktowania się w sprawie naprawy, nic nie zostało z tym zrobione.

“Obecnie płacimy €1 450 – nie jest to dla nas za dużo, jednak bez ogrzewania centralnego marzniemy. Nie zależy mi na dokuczeniu właścicielowi, jedynie chcę uświadomić innym wynajmującym, jakie mają prawa” - podsumowała.

 

  Komentarze


  • BOLO
   7 lutego, 07:25

   Czas najwyższy żeby odpowiednie instytucje zajęły się tymi pseudo landlordami mieszkaniowymi kasę tylko biorą z najem nieremontuja nic w zamian

  • P K
   7 lutego, 10:30

   Mam nadzieje ze juz niedlugo wezma sie za tych pseudo landlordow i skonczy sie kozaczenie...

  • Pisarz
   7 lutego, 13:53

   Cwaniaki kasę ciągną żadnych napraw , podstawowych rzeczy nie zrobią tylko kasę roztrwaniają w mik , grzyb pleśń grzybnia . gupki

  • Gacus
   7 lutego, 19:36

   A malo tego to zastraszają grożą nawet rece wyciągają do bójki no i co najciekawsze wymuszają za rent dwukrotnie pierwszo przelew na konto a po dwóch dniach twierdzi ze konto ma zamknięte z czego transfer potwierdzony i żąda kase za czynsz bo go to nie interesuję ze przelew byl zrobiony wlasnie nie dawno tak miałem mieszkając z żoną i dzieckiem poprostu psychika podała juz tylko gdybym wiedzial gdzie sie z tym udac to bym mu wynagrodzil za czyny jego zachowania

  • Gacus
   10 lutego, 08:15

   A gdzie ty mieszkasz? Man podobne problemy. Potrzeba stworzyc jakas grupe wsparcia wtedy byzrozumieli , ze nas jest tu poprostu wiecej I jestesmy razem.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2019
  GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama