Menu

Irlandia: Dodatkowy płatny urlop za posiadanie dzieci

Irlandia: Dodatkowy płatny urlop za posiadanie dzieci
Władze Irlandii chcą ułatwić życiowy start wielu dzieciom, których rodzice borykają się z brakiem czasu i pieniędzy. (Fot. Getty Images)
Dwa tygodnie dodatkowego urlopu otrzymywać będą od przyszłego roku świeżo upieczeni rodzice. Dodatkowe wolne ma być płatne 240 euro tygodniowo.
Reklama

Dodatkowe 14 dni urlopu po urodzeniu dziecka będą przysługiwały obojgu rodzicom. Nowy zapis jest częścią reform w budżecie na 2019 rok.

“Płatność za wydłużony urlop rodzicielski, który będzie dostępny po raz pierwszy, ma wynosić tyle samo co za maternity benefit - €240 na tydzień. Źródło zbliżone do minister opieki społecznej Reginy Doherty przekazało, iż nowe świadczenie pomoże rodzicom, którzy mają problemy z zapewnieniem opieki dzieciom przed 1. rokiem życia” - informuje “The Irish Independent”.

Urlop zostanie dodany do istniejących 26-tygodniowego macierzyńskiego, 2-tygodniowego ojcowskiego i 18-tygodniowego bezpłatnego, który musi być wykorzystany przed 8. urodzinami potomka.

Zdaniem źródeł, na które powołuje się dziennik, nowe świadczenie będzie dostępne jednak najwcześniej pod koniec przyszłego roku.

“To zasiłek niezależny od macierzyńskiego i będzie wymagał osobnego systemu zarządzania oraz czasu do rozwoju” - przekazał dziennik.

Nowy dodatek ma kosztować około €10 mln rocznie.

Wkrótce rozstrzygnie się także kwestia innej ustawy – umożliwiającej dzielenie między oboje rodziców 26-tygodniowego urlopu macierzyńskiego. Udogodnienie proponuje Fianna Fáil.

Premier Leo Varadkar zapewnił ostatnio, iż rząd będzie się starał w tym roku o przywrócenie zasiłków do wysokości sprzed recesji.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama