Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandia: Demonstracja przeciwko liberalizacji prawa aborcyjnego

Irlandia: Demonstracja przeciwko liberalizacji prawa aborcyjnego
Irlandia ma jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów aborcyjnych na świecie, a całkowity zakaz aborcji został zniesiony dopiero w 2013 r. (Fot. www.rallyforlife.net)
Co najmniej 10 tys. osób zgromadziło się w sobotę w stolicy Irlandii Dublinie, by wyrazić sprzeciw wobec planowanej przez rząd liberalizacji prawa aborcyjnego. Pod koniec maja odbędzie się referendum w tej kwestii.
Reklama

W referendum Irlandczycy odpowiedzą na pytanie, czy uchylić wprowadzoną w 1983 r. - również przez referendum - ósmą poprawkę do konstytucji, która zrównuje prawa płodu z prawami matki.

Podczas największego jak do tej pory protestu demonstrujący przemaszerowali przez stolicę, wykrzykując hasła "pro-life" i "Uchylenie zabija". Niektórzy protestujący nieśli transparenty przedstawiające usunięte płody. Irlandzka telewizja państwowa RTE informowała, że w marszu wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

"Uchylenie ósmej poprawki zniszczy Irlandię" - mówił 50-letni uczestnik marszu, trzymający w rękach banner przedstawiający św. Patryka - patrona Irlandii.

Irlandia ma jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów aborcyjnych na świecie, a całkowity zakaz aborcji został zniesiony dopiero w 2013 r. w związku z ewoluującymi poglądami katolickiej populacji kraju. Obecnie przerywanie ciąży jest możliwe jedynie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia matki, ale nie np. w przypadku gwałtu, kazirodztwa albo ciężkiego uszkodzenia płodu.

Opublikowany w styczniu sondaż „The Irish Times" wykazał, że 56 proc. Irlandczyków chce wprowadzenia zmiany w ustawie zasadniczej w sprawie aborcji, a 29 proc. jest przeciw.

Większe poparcie dla wprowadzenia aborcji na życzenie do 12. tygodnia ciąży wyrażają ludzie młodzi - 74 proc. respondentów poniżej 25. roku życia w porównaniu do 36 proc. wśród respondentów powyżej 65 lat. Największe poparcie dla zmiany w prawie aborcyjnym wyrażają mieszkańcy stołecznego Dublina - 64 proc.

Zwolennicy zmiany przepisów - skupieni wokół ruchu "Uchylić ósmą poprawkę" ("Repeal the 8th") wskazują m.in. na losy tysięcy obywatelek Irlandii, które co roku jeżdżą do Wielkiej Brytanii, gdzie korzystają z bardziej liberalnych przepisów aborcyjnych. 

 

  Komentarze


  • Przemko
   11 marca, 15:17

   brawo Irlandczycy. kara śmierci dla morderców - NIE dla nienarodzonych dzieci!

  • Oswiecony
   11 marca, 17:41

   "przemko" - typowy katolib, z zawezonymi choryzontami, rozumie tylko tyle, co mu ksiadz powie

  • Edyta
   11 marca, 18:31

   Prawda jest taka, że aborcja to koniec życia. To tylko eufemizm zastępujący słowo "zbrodnia", bo celem aborcji jest uniemożliwienie narodzin człowieka.

  • Teresa
   11 marca, 18:54

   Jeśli zgodzimy się, iż matka może zabić nawet własne dziecko, jak możemy mówić innym ludziom, aby nie zabijali jedni drugich..

  • Vistula
   11 marca, 19:51

   Najpierw jest oswajanie z aborcja, potem jest mowienie, ze niektorzy maja prawo zeby sie zabic, wiec legalizuje sie eutanazje, nastepnie ludzie boja sie pojsc do szpitala, bo panem zycia czy smierci moze byc zwyrodnialec w uniformie personelu pielegniarskiego czy lekarskiego. Do tego zacznie sie business na narzadach ludzkich, bo bedzie mozna legalnie kogos zabic, zeby uzyskac nerke, watrobe itp. To jest to oswiecenie z rzekomymi szerokimi horyzontami.

  • Gandzia
   11 marca, 20:31

   Przemko i Edyta idac waszym krokiem zycie na naszej planecie to zbrodnia . Wszyscy na ziemi mordują siebie nawzajem a zwycieżają tylko najbardziej przystosowane do zabijania zwierzęta. W tym my , chyba ze stworzyły nas kosmitki

  • Andre
   11 marca, 23:40

   @Oświecony - ty polaczku, opowiedz jak to jest być zdrajcą wiary katolickiej. Żałosny, pusty, anonimowy polaczku, wyjdź z wychodka i wygłoś swoje herezje.

  • Stefan
   11 marca, 23:47

   @Gandzi - dawno takich głupot nie słyszałem. Gdybyś przeczytał choć jedną książkę w życiu i gdybyś nie był otumaniony gorzałą, to wiedział byś, że naturalnie zwierzęta najsilniejsze pomagają najsłabszym a nie mordują słabszych. Przykładowo, wataha wilków ustawia najstarsze i najsłabsze osobniki w środku aby je chronić.
   Skończ już z tymi żałosnymi wpisami, bo się ośmieszasz.

  • Oj Stefciu
   12 marca, 09:53

   Stefan dałeś czadu . Od kiedy na ziemi zwierzęta chronią siebie zamiast zjadać słabe, chore, lub młode osobniki. Całą teoria ewolucji Darwina bierze w łeb przy twojej filozofi. Brawo, ktoś jeszcze czyta tyle książek co nasz Stefan?

  • Czytelnik anonimowy
   12 marca, 17:30

   Widziałam ta demonstracje 90procent demonstrantów to ludzie po 60 tce!!!!!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.09.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.309 złUSD 3.662 złCHF 3.818 zł

  Sport


  Reklama