Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandia: Coraz więcej zakażeń chorobami wenerycznymi

Irlandia: Coraz więcej zakażeń chorobami wenerycznymi
Rośnie liczba przypadków zakażeń m.in. wirusem HIV. (Fot. Thinkstock)
W Irlandii rośnie liczba przypadków chorób wenerycznych przenoszonych drogą płciową. Kulminacyjnym punktem każdego roku jest natomiast co roku okres poświąteczny - poinformowało Health Protection Surveillance Centre (HPSC).
Reklama

W styczniu i lutym w Irlandii tradycyjnie już rośnie liczba pacjentów zgłaszających się do lekarzy z HIV, syfilisem, rzeżączką, opryszczką i chlamydiozą. Liczba niektórych przypadłości nawet się podwaja.

Według danych HPCS, w ciągu ostatnich 4 lat stale rosła liczba zarażeń najpopularniejszymi chorobami wenerycznymi. Wykrywalność HIV zwiększyła się o 51% (z 339 przypadków w 2012 do 511 w 2016), syfilisu o 11%, rzeżączki o 53%, chlamydiozy o 10 i opryszczki o 21%.

Zdaniem specjalistów, szczególnie niepokojący jest fakt, że liczba pacjentów z syfilisem wzrosła, pomimo że w 2011 r. udało się znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie tego schorzenia.

“Największym problemem w Irlandii pozostaje jednak chlamydioza. W 2013 roku odnotowano 6,2 tys. przypadków, a już rok temu 6,8 tys. Przewiduje się, że trend ten nadal będzie się utrzymywał w 2018. Jest to tym bardziej niepokojące, że nieleczona infekcja może mieć długoterminowe konsekwencje dla zdrowia” - informuje Independent.ie.

W związku z problemem, HSE zaapelowało do mieszkańców Irlandii o przestrzeganie zasad bezpiecznego seksu.

“Każda osoba, która podejrzewa u siebie chorobę przenoszoną drogą płciową, powinna zaprzestać aktywności seksualnej, dopóki nie zostanie przebadana. Od teraz Sexual Health Centres w całej Irlandii przedłużają godziny dyżurowania. Szybkie wykrycie infekcji jest kluczowe dla efektywnego leczenia” - podkreśla HSE.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Reklama