Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandia: Coraz więcej skarg na drony

Irlandia: Coraz więcej skarg na drony
Bezzałogowe statki powietrzne (BSP) są obecnie wykorzystywane głównie przez siły zbrojne do obserwacji i rozpoznania przez co zwykle wyposażone są w osprzęt służący do obserwacji w postaci głowic optoelektronicznych. (Fot. Getty Images)
Prawie 100 skarg na drony przyjęła w ubiegłym roku irlandzka Garda. Tylko jedna z nich zakończyła się ukaraniem właściciela. Na Zielonej Wyspie zarejestrowanych jest obecnie 8 tys. bezzałogowych samolotów.
Reklama

Zgodnie z prawem, które weszło w życie pod koniec 2015 roku, wszystkie drony ważące ponad 1 kg muszą być zarejestrowane w Irish Aviation Authority. Właściciele mają ponadto obowiązek uzyskania specjalnego pozwolenia na sterowanie i certyfikat pilota.

Regulacja nie pozwala na to, by obiekty latały w obszarze 5 km od lotnisk oraz nie wyżej niż 122 m nad ziemią. Podobny zakaz obowiązuje nad obszarami miejskimi, zgromadzeniami ludzkimi oraz w przestrzeni kontrolowanej przez lotnictwo cywilne lub wojskowe.

“Do tej pory pozwolenia na sterowanie dronami uzyskało około 130 osób. W Irlandii istnieje 6 ośrodków szkoleniowych, w których można zdać odpowiednie egzaminy pozwalające na zdobycie licencji na sterowanie i certyfikatu pilota” - poinformował rzecznik IAA.

O ile kontrolowaniem i rejestrowaniem obiektów zajmuje się IAA, to za karanie nieuprawnionego korzystania odpowiedzialne są sądy i Garda. Według rzecznika Gardy, od grudnia 2015 do sierpnia 2017 złożono 94 skargi, ale tylko jedna osoba poniosła konsekwencje.

Jak informuje “Irish Examiner”, właściciele samolocików mogą złamać także inne przepisy, jak np. prywatność czy ochrona danych osobowych.

Biuro Data Protection Commissioner podkreśla, że drony wyposażone w technologie umożliwiające zbieranie informacji, jak aparaty, podczerwień, GPS, wysokościomierz, czy inne czujniki, nie mogą być wykorzystywane do rejestrowania twarzy, ani żadnych danych osobowych.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.07.2018
  GBP 4.828 złEUR 4.304 złUSD 3.703 złCHF 3.694 zł

  Sport


  Reklama