Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandia: Brexit doprowadzi do wzrostu cen w sieciówkach

Irlandia: Brexit doprowadzi do wzrostu cen w sieciówkach
Eksperci szacują, że Brexit dotknie m.in. sieć sklepów Penneys. (Fot. Penneys)
Zapowiadane przez Wielką Brytanię wystąpienie po Brexicie z unii celnej odbije się na Irlandii - dowodzi 'The Irish Times'. Pomimo zapewnień sąsiadów o tym, że między krajami nie zostanie wprowadzona twarda granica, to niemożliwe jest jej uniknięcie ze względów handlowych.
Reklama

Dziennik skrytykował brytyjskich polityków za twierdzenie, że umowa o swobodnym przepływie towarów między Zjednoczonym Królestwem a UE zapewni funkcjonowanie granic na aktualnych zasadach.

"To jest zupełna nieprawda, ponieważ ignoruje fakt, że większość towarów pokonujących obecnie nieistniejące granice pochodzi spoza Unii” - tłumaczy "IT”.

Dziennik powołał się na przykład brytyjskich handlowych gigantów w Irlandii – Penneys i M&S.

Penneys zaopatruje swoje sklepy z towarami z takich krajów jak Wietnam i Bangladesz. Podobnie M&S sprowadza produkty spoza Wspólnoty.

"Bez udziału unii celnej, import ten będzie podlegał cłu, nawet jeśli nie będzie to dotyczyło produktów brytyjskich i irlandzkich. Do pobierania opłat dla UE będzie zatem potrzebna jakaś forma granicy celnej” - kontynuuje "IT”.

Dziennik podkreślił jednocześnie, że nadal nie wiadomo, jak potoczą się negocjacje w sprawie Brexitu i rozważył implikacje utworzenia twardej granicy w Irlandii.

"Nawet jeśli Irlandia i Wielka Brytania stworzyłyby formę zintegrowanego rynku, w którym zaopatrywałyby siebie nawzajem, to nadal pozostaje kwestia dóbr sprowadzanych z zewnątrz. Wprowadzenie granicy spowoduje wydłużenie czasu dostaw, a co za tym idzie braków w sklepach” - można przeczytać w dzienniku.

Według "Irish Times”, w przypadku potencjalnych kłopotów z importem towarów przez Wielką Brytanię, teoretycznie najlepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie hurtowni w Rotterdamie, skąd odbierane by były towary spoza Wielkiej Brytanii. Na obsługę wzmożonego ruchu nie są jednak przygotowane irlandzkie porty, a poza tym byłoby to zbyt kosztowne.

"Należy stworzyć w związku z tym długofalowy plan przyciągania nowych zagranicznych sieci handlowych, jak na przykład francuskie Carrefour i Leclerc, których sieci dostaw nie dotyczą brytyjskie problemy. Oferowałyby one konkurencyjne ceny i efektywną dystrybucję” - podsumowuje dziennik.

 

  Komentarze


  • Całe irole
   10 stycznia, 09:35

   Zamiast myslec o dywersyfikacji na inne kraje europy to mysla ze tylko anglia jest w unii xD

  • M
   10 stycznia, 11:05

   Penney's to ten gowniany primark

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama