Menu

Irlandia: 11 tys. bezrobotnych skierowanych ponownie na ten sam program

Irlandia: 11 tys. bezrobotnych skierowanych ponownie na ten sam program
Bezrobotni musieli przejść po raz kolejny to samo szkolenie. (Fot. Getty Images)
Ponad 11 tys. irlandzkich bezrobotnych zostało skierowanych po raz drugi na ten sam program JobPath. Urzędnikom nie przeszkadzało, że za pierwszym razem osoby te w pełni go ukończyły, a zadania były dokładnie te same.
Reklama

JobPath to program służący aktywacji zawodowej bezrobotnych powyżej roku czasu i zapewnienia pracy na pełen etat lub otworzenia własnej firmy. Wybrane osoby mają obowiązek podpisania Personal Progression Plan (PPP) oraz formularza pozwalającego firmie obsługującej JobPath na kontaktowanie się w ich imieniu z przyszłymi pracodawcami. Uczestnikom są przydzielani doradcy personalni, którzy wraz z klientem oceniają umiejętności, doświadczenie i ustalają cele zawodowe. Roczny program przewiduje także szereg działań mających na celu zapewnienie beneficjentom szans na zdobycie zatrudnienia.

Projekt obsługują dla Social Welfare firmy Seetec Limited i Turas Nua Limited.

“Podwykonawcy otrzymują wynagrodzenie za pracę z bezrobotnymi i pracodawcami, w celu zidentyfikowania możliwości zatrudnienia. Warunkiem otrzymania zapłaty jest jednak podjęcie przez uczestnika pracy na pełen etat” - informuje Independent.ie.

Kwestie ponownego rekrutowania osób, które ukończyły program, lecz nie znalazły zatrudnienia, podniósł radny Sinn Féin John Brady. Według przedstawionych przez niego danych, od 2015 roku problem dotyczył 11 tys. osób.

“Kontaktują się ze mną osoby, które rekrutuje się po raz drugi i które muszą wykonywać dokładnie te same zadania co za pierwszym razem. To jest śmieszne. Poinformowano mnie, że każdy, kto ukończył 52-tygodniowy program, może zostać wezwany w ciągu kwartału jeszcze raz. Tego nikt nigdy nie powiedział, gdy wprowadzano ten system” - podkreślił.

Minister opieki społecznej Reina Doherty potwierdziła, że bezrobotny, który nie podlega żadnemu innemu wsparciu aktywizującemu zawodowo, może zostać wybrany po raz drugi do JobPath.

Tymczasem firmy obsługujące program budzą kontrowersje finansowe. W ubiegłym roku poseł Catherine Murphy zgłosiła, iż przeciwko Seetec Ltd trwa w Wielkiej Brytanii śledztwo w sprawie defraudacji. W lutym poseł Paul Murphy określił program “poniżającym”.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama