Menu

"Irish Times": Trump odwołał wizytę w Irlandii

"Irish Times": Trump odwołał wizytę w Irlandii
Donald Trump nie odwiedzi Zielonej Wyspy? (Fot. Getty Images)
Prezydent Donald Trump odwołał zaplanowaną na 12 listopada wizytę w Irlandii - poinformował wczoraj na swym portalu 'The Irish Times'. Biały Dom twierdzi jednak, że nie zapadła jeszcze decyzja, czy Trump odwiedzi Irlandię.
Reklama

Rzecznik irlandzkiego rządu potwierdził, że wizyta amerykańskiego prezydenta została "przełożona" z powodu problemów z terminem.

Według informacji "Irish Times", proponowany program pobytu Trumpa w Irlandii ulegał nieustannym zmianom od czasu, gdy w sierpniu ogłoszono, że prezydent odwiedzi Zieloną Wyspę. Wczoraj wysokiej rangi irlandzcy urzędnicy otrzymali nieformalną informację, że ostatecznie zrezygnowano z wizyty.

Jak zastrzeżono, plany przyjazdu Trumpa do Irlandii podczas jesiennego objazdu Europy wzbudzały od początku poważne kontrowersje oraz zapowiedzi wielotysięcznych protestów przeciwko jego polityce.

O odwołaniu wizyty, powołując się na źródła dyplomatyczne, poinformował także online "The Irish Independent". Jak podkreślono, taka decyzja administracji w Waszyngtonie będzie "wielką ulgą" dla irlandzkiego rządu, który obawiał się skali protestów przeciwko Trumpowi.

Według "The Irish Independent" Trump miał się zatrzymać w Irlandii w drodze powrotnej z Francji, gdzie 11 listopada będzie uczestniczył w obchodach 100. rocznicy rozejmu w Compiegne - układu rozejmowego kończącego pierwszą wojnę światową.

Przyjazd Trumpa do Irlandii miał być jego pierwszą wizytą w tym kraju od objęcia stanowiska w styczniu 2017 roku. Amerykański prezydent miał odwiedzić m.in. Dublin, a także należący do niego pięciogwiazdkowy klub golfowy Doonbeg Lodge and Golf Club.

Rzecznik irlandzkiego rządu potwierdził doniesienia obu gazet, podkreślając, że wizyta została "przełożona" na nowy, nieustalony jeszcze termin ze względu na problemy organizacyjne ze zgraniem terminów.

Irlandzkie media odnotowały jednak, że informacje były zaskoczeniem dla irlandzkich władz, które nie wiedziały wcześniej o planach odwołania wizyty.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders przekazała  natomiast dziennikarzom, że nie zdecydowano jeszcze ostatecznie, czy Trump zatrzyma się w Irlandii podczas podróży do Paryża jesienią tego roku. "Jak już ogłoszono, prezydent uda się do Paryża w listopadzie. Wciąż dopracowujemy to, czy Irlandia będzie przystankiem w tej podróży. Powiadomimy was, kiedy szczegóły zostaną potwierdzone" - poinformowała.

W lipcu br. Trump odwiedził Wielką Brytanię, gdzie spotkał się m.in. z królową Elżbietą II i premier Theresą May. W trakcie jego pobytu na ulicach Londynu i największych miast odbyły się wielotysięczne protesty przeciwko jego polityce.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama