Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Internet wielką szansą dla polskich eksporterów

Internet wielką szansą dla polskich eksporterów
Polskie przedsiębiorstwa notują 16 proc. przychodów w handlu internetowym ze sprzedaży na rynki zagraniczne. (Fot. Getty Images)
Zniesienie barier utrudniających rozwój eksportu cyfrowego może w dłuższej perspektywie zwiększyć liczbę firm w Polsce sprzedających towary i usługi za granicę z obecnych 4 do 16 proc., a tym samym wartość polskiego e-eksportu o 400 proc. do ok. 110 mld zł - wynika z raportu firmy doradczej PwC.
Reklama
Reklama

"Obecnie jedynie ok. 4 proc. polskich firm prowadzi sprzedaż internetową produktów i usług do innych krajów, przy średniej unijnej na poziomie 7 proc." - czytamy w raporcie przygotowanym na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii raporcie.

Według autorów analizy, samo zniwelowanie barier wskazanych przez przedsiębiorców jako utrudniających rozwój e-eksportu "mogłoby w długiej perspektywie zwiększyć liczbę takich firm do 16 proc., a tym samym wartość polskiego e-eksportu wzrosłaby o 400 proc. do ok. 110 mld zł" - napisano.

Eksport w tradycyjnej formie do innych krajów Unii Europejskiej prowadzi ok. 36 proc. polskich przedsiębiorstw. Podkreślono, że w ostatnim czasie "widać wyraźny trend wzrostowy w zakresie e-eksportu".

Już teraz polskie przedsiębiorstwa notują 16 proc. przychodów w handlu internetowym ze sprzedaży na rynki zagraniczne, a wartość polskiego eksportu cyfrowego jest szacowana na ponad 27 mld zł.

Polskie firmy liczą na "szkolenia i warsztaty nt. możliwości e-eksportu". (Fot. Getty Images)

Według ekspertów PwC, niemal połowa przedsiębiorstw w Polsce prowadzących już działalność e-commerce na rynku krajowym planuje rozpoczęcie sprzedaży za granicę przy wykorzystaniu kanałów elektronicznych. Są też bardziej optymistyczni w kwestii perspektyw rozwoju e-eksportu niż eksportu tradycyjnego.

W raporcie wskazano, że największą barierą decydującą o niepodejmowaniu przez przedsiębiorców działań związanych z internacjonalizacją jest brak kapitału na inwestycje w ekspansję na rynek zagraniczny. Na dynamikę wzrostu e-eksportu wpływają też projekty i narzędzia wspierające tego typu działalności.

Firmy, zapytane o najbardziej pożądane instrumenty wsparcia w zakresie ekspansji zagranicznej i rozwoju e-eksportu, wskazywały przede wszystkim na "szkolenia i warsztaty, platformę informacyjną nt. możliwości e-eksportu oraz dostępnych instrumentów wsparcia publicznego i komercyjnego, czy promocję polskich marek za granicą".

Czytaj więcej:

Raport: Firmy z brytyjskim kapitałem chcą zwiększyć zatrudnienie w Polsce

"Puls Biznesu": Poczta Polska u progu cyfrowej rewolucji

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama