Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Imigranci z UE stanowią 11% pracowników brytyjskiego przemysłu

Imigranci z UE stanowią 11% pracowników brytyjskiego przemysłu
Pracownicy fabryk, budowlańcy, sprzedawcy, kelnerzy... Przemysł w Wielkiej Brytanii w dużej mierze korzysta z napływowej siły roboczej. (Fot. Thinkstock)
Imigranci z Unii Europejskiej stanowią 11% pracowników sektora przemysłowego - wynika z najnowszych danych Krajowego urzędu Statystycznego (ONS). Pracują oni średnio dłużej i często poniżej kwalifikacji.
Reklama
Reklama

Z raportu opublikowanego przez BBC wynika także, iż w Zjednoczonym Królestwie zatrudnionych jest około 3,4 mln obcokrajowców. 2,2 mln pochodzi z krajów UE (7%), a 1,2 mln (4%) spoza Wspólnoty.

W handlu, hotelarstwie i gastronomii przybysze z zagranicy stanowią 14% załogi, a w sektorach finansowym i biznesowym - 12%.

Około 61% obywateli Bułgarii i Rumunii pracuje ponad 40 godzin tygodniowo. Dla porównania, wśród Brytyjczyków odsetek ten wynosi 32%. Natomiast prawie 40% obcokrajowców wykonuje zadania poniżej swoich kwalifikacji (15% Brytyjczyków).

Pracownicy z unijnej „czternastki”, w tym Niemiec, Włoch i Francji zarabiają średnio £12,59, czyli więcej od średniej krajowej, która wynosi £11,30 na godzinę. Najmniej zarabiają przyjezdni z Europy Wschodniej, jak Rumuni i Bułgarzy - £8,33.

Wśród obywateli krajów, które dołączyły do UE w 2004 roku, w tym Polaków, odsetek zatrudnienia jest najwyższy i wynosi 83% (przybysze spoza Wspólnoty 62%).

„Dane te pokazują jak znaczący wpływ na brytyjski rynek pracy ma imigracja. Jest ona szczególnie ważna dla handlu, administracji publicznej i służby zdrowia, które zatrudniają około półtora miliona obcokrajowców” - podsumowuje Anna Bodey z ONS.

Brytyjscy ministrowie pracują obecnie nad strategią w sprawie imigracji po Brexicie.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama