Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Imigranci z Europy Środkowo-Wschodniej wciąż przyjeżdżają do pracy w UK

Imigranci z Europy Środkowo-Wschodniej wciąż przyjeżdżają do pracy w UK
2,2 miliony osób z krajów Unii Europejskiej pracowało w Wielkiej Brytanii pomiędzy lipcem a wrześniem 2016 roku. (Fot. Getty Images)
Brexit nie odstrasza imigrantów. Po referendum, nad Tamizę do pracy przyjechało rekordowo dużo osób z Europy Środkowo-Wschodniej - podaje dziennik 'The Times'.
Reklama
Reklama

Tylko w trzecim kwartale 2016 roku do pracy w Zjednoczonym Królestwie przyjechało o 50 tysięcy więcej imigrantów niż w poprzednim kwartale. Z rządowych statystyk wynika, że najnowsi pracownicy pochodzą z ośmiu unijnych krajów, włączając Polskę i kraje nadbałtyckie.

W pierwszym zestawieniu zatrudnienia na rynku brytyjskim od przeprowadzenia referendum wyraźnie widać, że w okresie od lipca do września zmniejszyła się liczba pracowników z Rumunii, Bułgarii i państw Europy Zachodniej.

„W sumie rekordowo dużo, bo aż 2,2 mln osób z krajów Unii Europejskiej pracowało w Wielkiej Brytanii pomiędzy lipcem a wrześniem 2016 roku” - pisze „The Times”.

1 053 000 zatrudnionych pochodzi z Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Węgier, Czech, Słowacji i Słowenii. Poza tym 258 tys. obywateli Rumunii i Bułgarii oraz 937 000 z innych krajów unijnych, głównie z Europy Zachodniej.

Oficjalne statystyki rynku pracy pokazują, że liczba imigrantów z ośmiu wschodnioeuropejskich państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku wzrosła o 46 tys. w okresie od kwietnia do czerwca tego roku. W tych samych miesiącach 2015 roku wzrost wynosił 16 tys. Liczba pracowników z Rumunii i Bułgarii spadła natomiast o 8 tys. z 266 tys.

Dziennik podaje, że w okresie od lipca do października pracowało w sumie 3,4 miliona osób spoza UK. W tym samym czasie w 2015 rok zagranicznych robotników nad Tamizą było 3,2 miliony.

Ze wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii to europejscy imigranci chętniej podejmują pracę niż rdzenni Brytyjczycy - wynika z raportu przygotowanego w Brukseli.

Z publikacji UE wynika również, że w Zjednoczonym Królestwie pracuje 80,9% Brytyjczyków i 85,9% obywateli krajów Unii. Z grupy imigrantów spoza Europy zajęcie znajduje 69,2% zamieszkujących Wielką Brytanię.

W innych krajach proporcje te są odwrócone. W Niemczech, Francji i Szwecji większa liczba obywateli tych krajów znajduje zatrudnienie niż imigrantów z Europy.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama