Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Imigracyjny boom pomaga Niemcom. Co na to Brytyjczycy?

Imigracyjny boom pomaga Niemcom. Co na to Brytyjczycy?
Niemiecka gospodarka jest potegą m.in. dzięki pracy polskich imigrantów (Fot. Getty Images)
Triumfalna reprezentacja Niemiec w piłce nożnej to dwóch Polaków, Turek oraz kilku zawodników innej narodowości. Dzięki imigrantom zyskała jednak nie tylko 'niemiecka maszyna', ale również tamtejsza gospodarka - pisze prestiżowy 'Bloomberg Businessweek'.
Reklama
Reklama

W ciągu ostatnich pięciu lat Niemcy wyprzedziły Wielką Brytanię, stając się pierwszym imigracyjnym celem w Europie. Niemiecka migracja netto, czyli różnica między liczbą osób wyjeżdżających a napływających do tego kraju, wyniosła w zeszłym roku 437 tys. - wynika z raportu Deutsche Bank.

"To dobra wiadomość dla Niemiec, które mają najstarszą populację w Europie i drugi najniższy przyrost naturalny po Monako. Pracownicy idą na emeryturę, więc trudniej zapełnić wolne miejsca pracy" - komentuje "Bloomberg Businessweek" w artykule pt. "Immigration helps Germany win - and not just at the World Cup" z 14 lipca br.

Jeszcze lepszą nowiną jest ta, że nowi imigranci są dobrze wykształceni, bo stopniem naukowym może pochwalić się 29 proc. osób w wieku 20-65 lat, które w ciągu ostatniej dekady wybrały życie u zachodniego sąsiada Polski. Dla porównania, dyplom uczelni wyższej ma tylko 19 proc. rodowitych Niemców.

Co więcej, 10 proc. przybyszów - w porównaniu do 6 proc. Niemców - posiada wykształcenie w dziedzinach nauki, technologii informacyjnej, matematyki i inżynierii. "Są to kluczowe kwalifikacje, jakich potrzebuje ten kraj, aby utrzymać swoją gospodarczą pozycję" - tłumaczą ekonomiści Deutsche Bank.

Ich dane są potwierdzeniem dla wcześniejszych badań OECD, z których wynika też, że imigranci w żaden sposób nie zabierają pracy tubylcom, ponieważ stopa bezrobocia spada w Niemczech od kilku lat. Obecnie wynosi ona 5,1 proc. - mniej niż połowa unijnej średniej, która kształtuje się na poziomie 11,6 proc.

Ekonomiści Deutsche Bank podkreślają, że niemiecki boom imigracyjny przynosi podwójne korzyści - działa jak "zawór bezpieczeństwa" dla stopy bezrobocia w całej strefie euro, przy jednoczesnym zwiększeniu niemieckiego wzrostu.

Wielka Brytania, która doświadczyła boomu imigracyjnego po 2004 roku, teraz ma do czynienia z drugą falą przyjazdów. "Jednak na Wyspach migracja netto wyniosła w zeszłym roku 212 tysięcy, czyli znacznie mniej niż w przypadku Niemiec" - podsumowuje "Bloomberg Businessweek".

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama