Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Ile Polacy wydadzą na imprezę w Sylwestra?

Ile Polacy wydadzą na imprezę w Sylwestra?
Najwięcej planujemy wydać na dobre jedzenie i alkohol. (Fot. Getty Images)
Statystyczny Polak wyda na zabawę sylwestrową ponad 300 zł. Część osób jest nawet skłonna pożyczyć pieniądze, by tej nocy się bawić - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor.
Reklama

Badanie BIG InfoMonitor pokazuje, że 8 proc. Polaków wyda z okazji Sylwestra więcej, niż może sobie pozwolić, natomiast co dziewiąty "nie jest pewien", czy zabawa sylwestrowa nie zakończy się dla niego "kłopotami finansowymi".

Tegoroczny Sylwester będzie średnio kosztował 314 zł - wyliczono.

Najwięcej planujemy wydać na dobre jedzenie (38 proc.) i alkohol (16 proc.). Pozostałe elementy udanego wieczoru nie powinny stać się zbytnim finansowym obciążeniem. Większość Polaków "ma w szafie odpowiedni strój", by wpasować się w nastrój imprezy. Na fryzjera i kosmetyczkę również nie wydamy fortuny.

Dla części z nas nieodłącznym elementem świętowania są fajerwerki - przeznaczymy na nie średnio 6 proc. budżetu przeznaczonego na Sylwestra. Pozwolimy sobie też tej nocy na odrobinę szaleństwa i spontaniczności - 20 proc. to wydatki, które "ciężko zakwalifikować".

Z badania wynika też, że jesteśmy na tyle rozsądni, że nie zamierzamy się poważnie zadłużać, by stary rok pożegnać z "przytupem”. Jedynie 3 proc. przyznaje się, że weźmie z tej okazji pożyczkę, a 6 proc. "nie jest pewna czy sobie bez niej poradzi".

Dane BIG InfoMonitor potwierdzają, że w grudniu ciężko jest zapanować nad finansami i w efekcie w lutym i marcu trafia do rejestru zazwyczaj więcej dłużników, niż wynoszą średnie miesięczne statystyki.

Połowa Polaków przełom roku 2018/2019 planuje spędzić w domu, co niekoniecznie oznacza Sylwestra przed telewizorem.

Blisko co czwarty z nas chce bawić się w gronie przyjaciół na tzw. domówce. Częściej wybierzemy się do znajomych, ale nie brakuje też chętnych, którzy zorganizują imprezę u siebie. 11 proc. nie jest jeszcze pewna swoich planów. Alternatywą dla kameralnych spotkań są imprezy miejskie organizowane pod gołym niebem. Wybiera się na nie 2 proc. rodaków, a 6 proc. planuje wyjazd w Polsce lub za granicę.

Badanie "Zwyczaje i wydatki świąteczne Polaków" wykonał Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIK i BIG InfoMonitor w drugiej połowie listopada 2018 na próbie 1 004 Polaków w wieku 25-65 lat, metodą CAWI.

 

  Komentarze


  • Emeryt
   27 grudnia 2018, 08:18

   a nieprawda, bo ja nic nie wydam....

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama