Iceland's goalkeeper gloves went to the FIFA museum

Halldorsson, broniąc w 64. minucie spotkania rzut karny, stał się bohaterem narodowym. (Fot. Getty Images)
Gloves in which the goalkeeper of the national team of Iceland Hannes Halldorsson defended the penalty shot of Lionel Messsi during the World Cup in Russia, went to the FIFA museum as a special prop.

Debiutująca na mundialu Islandia spotkała się z Argentyną 16 czerwca w Moskwie w pierwszym meczu grupy D i zremisowała 1:1, wywołując sensację. Arbitrem spotkania był Szymon Marciniak.

Halldorsson broniąc w 64. minucie spotkania rzut karny stał się bohaterem narodowym i władze Reykjaviku planowały postawić mu pomnik. Dziennik „Visir” podał też wiadomość, że prawie wszyscy chłopcy urodzeni w dniach po meczu otrzymali na imię Hannes.

„Ta nieprawdopodobna obrona strzału najlepszego piłkarza świata i gwiazdora Barcelony jest dla nas bezdyskusyjnie jednym z najważniejszych momentów w historii islandzkiego sportu. Doceniła to FIFA, umieszczając rękawice z sensacyjnego spotkania Dawida z Goliatem w swoim muzeum” - podkreślił „Visir”.

Gazeta przypomniała też, że mecz był wydarzeniem narodowym takiej rangi, że według danych telewizji publicznej RUV oglądalność wyniosła „nieprawdopodobne” 99,6 procent.